Niepokojące doniesienia dotyczące Bałtyku. "Rosyjskie statki szpiegujące"

Norweskie media alarmują, że w pobliżu ich pól naftowych i gazowych szpiegują Rosjanie. Jednym z nich był Akademik Triosznikow, który w czerwcu i wrześniu pływał w pobliżu Bornholmu, zawinął również do Kaliningradu. Z kolei rosyjski statek Borys Pietrow miał minąć pole Gjoa na Morzu Północnym.

Niepokojące informacje z Norwegii
Niepokojące informacje z Norwegii
Źródło zdjęć: © East News, PAP
oprac. KBŃ

W pobliżu norweskich pól naftowych i gazowych pływają rosyjskie statki naukowe, które prowadzą działalność szpiegowską - piszą norweskie media. Według gazety "Aftenposten" od czerwca na Bałtyku i Morzu Północnym obecnych było dziewięć takich jednostek.

Rosyjskie statki szpiegowskie

Jak podaje norweski nadawca publiczny NRK w środę rosyjski statek Borys Pietrow minął pole Gjoa na Morzu Północnym. "Zarejestrowany jest jako jednostka badawcza, ale działa jako statek szpiegowski" - twierdzi wykładowca Norweskiej Akademii Marynarki Wojennej Stale Ulriksen.

Według eksperta "Borys Pietrow ma więcej anten niż zwykłe statki, wydaje się, że ma dużą pojemność sensorów oraz wciągarki". "Ma sprzęt, który świadczy o tym, że jest przystosowany do innej działalności niż naukowa" - uważa Ulriksen.

Jak pisze dziennik "Dagbladet", norweskie władze udzieliły zgody na prowadzenie badań na Norweskim Szelfie Kontynentalnym rosyjskiemu statkowi Siergiej Wawiłow od 26 sierpnia do 22 października.

Niepokojące doniesienia dotyczące Bałtyku

Naukowiec z Norweskiej Akademii Marynarki Wojennej Ina Holst Pedersen Kvam zauważyła, że ta sama jednostka w czerwcu realizowała misję badawczą na Morzu Bałtyckim. "Wówczas rozpoczęła się tymczasowa 'konserwacja' przez Rosję gazociągu Nord Stream. W kontekście późniejszych eksplozji jest to zbieg okoliczności, który nie budzi zaufania" - podkreśliła.

Według niej Siergiej Wawiłow przewozi m.in. pojazdy podwodne mogące umieszczać na dnie sprzęt służący do podsłuchów lub sabotażu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak Rosja może użyć broni atomowej. Generał tłumaczy krok po kroku

Z analizy dziennika "Aftenposten" wynika, że od czerwca na Morzu Bałtyckim oraz Morzu Północnym obecnych było dziewięć rosyjskich statków naukowych. Jednym z nich był Triosznikow, który w czerwcu i wrześniu pływał w pobliżu Bornholmu, zawinął również do Kaliningradu.

Norweski rząd po wyciekach z gazociągów Nord Stream, spowodowanych prawdopodobnie sabotażem, doprowadził do podniesienia alertu bezpieczeństwa wokół infrastruktury energetycznej. Do ochrony platform naftowych i gazowych zaangażowano m.in. wojsko.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainiemorze bałtyckiemorze północne

Wybrane dla Ciebie