Trwa ładowanie...

"Czeski Kaliningrad". O co chodzi? Czeski humor bezlitosny dla Rosjan

Czesi, podchwytując żart polskiego internauty postanowili zakpić z Rosjan. Czeski Kaliningrad jest ironiczną odpowiedzią na aneksję czterech ukraińskich obwodów, które na początku października ogłosił Władimir Putin. Jakie plany wobec Královca mają nasi południowi sąsiedzi? Utworzenie wakacyjnej, nadmorskiej bazy to jedna z wielu propozycji.

Czeski Kaliningrad odpowiedzią na rosyjską aneksję ukraińskich obwodówCzeski Kaliningrad odpowiedzią na rosyjską aneksję ukraińskich obwodówŹródło: Twitter
d3octyx
d3octyx

Zapoczątkowany przez anonimowego użytkownika Twittera żart o "czeskim Kaliningradzie" miał być odpowiedzią na przeprowadzone na terenie Ukrainy nielegalne referenda, po których Rosjanie ogłosili aneksję czterech obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Temat szybko podchwycili Czesi, a Internet zalała fala memów i żartobliwych nawiązań do "czeskiego Kaliningradu".

Czeski Kaliningrad. Dostęp do morza dla naszych południowych sąsiadów

Post zawierający fikcyjny podział Kaliningradu udostępnił na swoim profilu czeski eurodeputowany Tomáš Zdechovský. Następnie temet podchwycili internauci oraz czeskie media. W Internecie zaczęły pojawiać się informacje dotyczące "czeskiej transformacji geopolitycznej". Południowi sąsiedzi Polski w końcu zdobyli upragniony dostęp do morza, niemal od razu rozpoczynając budowę morskiej potęgi Czech.

W Internecie można znaleźć więc zdjęcia pierwszych czeskich łodzi podwodnych "Heleny Vondráčkovej" i "Loupežnika Rumcajsa" czy lotniskowca "Karel Gott". Nie zabrakło także nawiązań do najpopularniejszego bohatera czeskich kreskówek - Krecika, który korzysta z kąpieli słonecznych na "plazi v kaliningradicku".

Na Czeski Kaliningrad reagują Rosjanie

"Královec to Czechy. Po udanym referendum 97,9% mieszkańców Kaliningradu zdecydowało się dołączyć do Czech i zmienić nazwę Kaliningradu na Královec" - informacja podana na stworzonej przez Czechów stronie internetowej to oczywiste nawiązanie do wyniku nielegalnych rosyjskich referendów, które miały zdecydować o przyłączeniu czterech ukraińskich obwodów do Rosji.

Na wciąż powielany żart dotyczący aneksji Královca zareagowały rosyjskie media i propaganda, wskazując, że dowodzi on imperialnych zamiarów Czech i Polski "Udając politycznego insidera, Zdechovský powiedział, że popiera wątpliwy pomysł polskiego internauty dotyczący przeprowadzenia referendum w obwodzie kaliningradzkim i podziału rosyjskiego regionu między Czechy i Polskę".

d3octyx

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czechy i Słowacja czekają na narciarzy

Královec. Darmowe leżaki i pociąg bezpośrednio z Pragi

W internecie wciąż mnożą się alternatywy i możliwości, jakie uzyska Kaliningrad po włączeniu jego terytorium do Czech. Południowi sąsiedzi Polski oprócz transformacji w morską potęgę militarną, mieliby stać się 18. największym krajem w Europie, a także prekursorami europejskich lotów w kosmos.

Internetowy gag jest oczywiście ironią, powielaną przez użytkowników, w celu wskazania niedorzeczności przeprowadzonych na ukraińskich terenach referendów. Na głosy oburzenia rosyjskich internautów odpowiedział jeden z czeskich polityków "Musimy coraz bardziej wystawiać Rosjanom lustro i pokazywać, że nie boimy się ich i ich gróźb i że jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę w jej walce o zwrot wszystkich jej terytoriów".

d3octyx

Obwód kaliningradzki - historyczne Prusy

Kaliningrad, którego stolicą jest miasto o tej samej nazwie, jest najdalej na zachód wysuniętym regionem Federacji Rosyjskiej. Nie ma on bezpośredniego, lądowego połączenia z Rosją, stanowiąc eksklawę.

W średniowieczu obszar obwodu kaliningradzkiego był w większości zamieszkiwany przez bałtyckich Prusów i ludność niemiecką. Od XV wieku znajdował się także pod polskim zwierzchnictwem - aż do rozbiorów. Sytuacja w obwodzie kaliningradzkim uległa zmianie po II Wojnie Światowej. W 1945 roku na mocy traktatu poczdamskiego zlikwidowano prowincję Prusy Wschodnie, a jej obszar został podzielony pomiędzy Polskę a ZSRR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3octyx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3octyx
Więcej tematów