Trwa ładowanie...

Czesi zakpili z Rosji. Chcą aneksji Kaliningradu

"Rosja pokazała, że nie ma nic złego we wchodzeniu na terytorium obcego państwa, ogłoszeniu referendum, a następnie anektowaniu go" - napisali ironicznie autorzy czeskiej petycji, jaka pojawiła się w tamtejszych mediach społecznościowych. Powołując się na historię Kaliningradu, jej autorzy chcą przyłączenia tego rosyjskiego miasta do Czech. "Mamy niepowtarzalną okazję uzyskania wreszcie dostępu do morza" - piszą żartobliwie.

Czesi zakpili z Rosjan. Chcą aneksji KaliningraduCzesi zakpili z Rosjan. Chcą aneksji KaliningraduŹródło: East News
d2nawdz
d2nawdz

"Tak jak pokazała nam Rosja na Krymie, a teraz pokazuje na wschodzie Ukrainy, jest zupełnie w porządku, by wejść na terytorium obcego państwa, ogłosić tam referendum, a następnie je zaanektować" - piszą autorzy petycji.

Tłumaczą dalej żartobliwie, że w podobny sposób władze w Pradze powinny żądać przyłączenia Kaliningradu. Czesi przypomnieli zgodnie z prawdą, że Kaliningrad został założony na cześć króla Czech Przemysła Ottokara II, nosząc wówczas nazwę Královec.

Kaliningrad do Czech? Czesi kpią z pseudoreferendów w Ukrainie

"W czasie swojego istnienia miasto należało do Prus, Polski, Niemiec, a obecnie Rosji. Uważamy, że Rosja zbyt długo bawiła się z Kaliningradem i nadszedł czas, aby ponownie odesłać go w nowe ręce. A skoro miasto zostało założone na cześć króla czeskiego, powinno przejść w ręce prawowitego właściciela" - przekonują autorzy petycji.

d2nawdz

Wskazują też na korzyści, które by się z tym wiązały dla Czech. W piśmie zwrócono się też bezpośrednio do władz w Pradze.

"Mamy niepowtarzalną okazję do rozszerzenia terytorium Czech i wreszcie uzyskania dostępu do morza. Dlatego domagamy się od rządu Republiki Czeskiej wysłania czeskich żołnierzy do Kaliningradu, ogłoszenia tam referendum, które zakończy się wynikiem 98 proc. za przystąpieniem do Czech, a następnie aneksji Kaliningradu i zmiany jego nazwy na Královec" - czytamy.

 Źródło: petice.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nawdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2nawdz
Więcej tematów