Niepewność wokół wolnej Wigilii. Marszałek Hołownia nie ułatwia sprawy
Polacy wciąż nie wiedzą, czy Wigilia będzie dniem wolnym. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia nie planuje szybkiego rozpatrzenia projektu ustawy Lewicy. Kwestia ta nie pojawia się w porządku najbliższych obrad Sejmu.
Polacy nadal nie mają pewności, czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy Lewicy, który mógłby to zagwarantować, nie znalazł się w porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu. Marszałek Szymon Hołownia podkreśla, że projekt musi przejść przez komisje, co opóźnia jego procedowanie.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyjaśnia, że projekt ustawy został złożony zbyt późno, by mógł być szybko rozpatrzony. Podkreśla, że potrzebne są konsultacje z różnymi grupami, w tym z pracownikami handlu i przedsiębiorcami, którzy mają już zaplanowane działania na grudzień. Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest na 19-22 listopada, ale kwestia nurtująca wielu Polaków nie znalazła się w porządku obrad.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pracodawcy i związkowcy w sporze
Organizacje pracodawców obawiają się strat związanych z wolną Wigilią i proponują dodatkową niedzielę handlową w grudniu. Związkowcy sprzeciwiają się temu, argumentując, że dzień wolny poprawi dobrostan pracowników.
Projekt ustawy Lewicy, który zakłada wolną Wigilię, czeka na rozpatrzenie przez komisje sejmowe. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 19-22 listopada, ale projekt nie znalazł się w porządku obrad. Kolejne posiedzenie zaplanowano na początek grudnia.
Marszałek Hołownia zaznacza, że szanse na wprowadzenie wolnej Wigilii w tym roku są umiarkowane. Pracodawcy i związkowcy mają różne oczekiwania, co dodatkowo komplikuje sytuację. Ci pierwsi chcą rekompensaty w postaci dodatkowej niedzieli handlowej, ci drudzy zaś podkreślają znaczenie dnia wolnego dla pracowników.
Co sądzą Polacy?
United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytał Polaków o wolną Wigilię w najnowszym sondażu.
Na pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem Wigilia powinna być dniem ustawowo wolnym od pracy" zdecydowana większość badanych - 67,3 proc. - odpowiedziała twierdząco ("zdecydowanie tak" - 32 proc., "raczej tak" - 35,3 proc.).
Przeciwnego zdania było 26,4 proc. badanych (odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 7,9 proc. ankietowanych, "raczej nie" - 18,5 proc.). 6,3 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Źródło: Fakt.pl