Wigilia wolna od pracy? Zaskakujące odpowiedzi Polaków
Projekt Lewicy, dotyczący wprowadzenia ustawowo wolnego dnia od pracy w Wigilię, wywołał spore poruszenie. Jedni są za, inni uważają, że to zbyt duży koszt dla gospodarki. Zapytaliśmy Polaków, co o tym sądzą. Ich odpowiedzi mogą być zaskoczeniem.
04.11.2024 | aktual.: 04.11.2024 21:45
Posłowie Lewicy 24 października 2024 r. złożyli w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustanawia 24 grudnia, a więc Wigilię Bożego Narodzenia, nowym dniem wolnym od pracy.
Zdaniem posłów jest to dzień ważny dla wszystkich pracowników i ich rodzin, którzy spędzają ten czas w gronie najbliższych podczas kolacji wigilijnej, kultywując m.in. tradycje religijne. Dodatkowy dzień wolny ułatwi też pracownikom łączenie życia zawodowego z życiem prywatnym.
Nie wszystkim pomysł przypadł do gustu. Tym bardziej, że zgodnie z założeniem jego autorów, Wigilia miałaby być dniem wolnym od pracy już w tym roku. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk stwierdził z całą stanowczością, że nie zgodzi się na wprowadzenie takiego rozwiązania już w tym roku. Poseł Polski 2050 Ryszard Petru ocenił, że każdy nowy wolny dzień wiąże się z dodatkowymi kosztami dla gospodarki. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zaś, że jeśli ustawa trafi na jego biurko, to ją podpisze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
A co na ten temat sądzą Polacy? United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytał ich o wolną Wigilię w najnowszym sondażu.
Na pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem Wigilia powinna być dniem ustawowo wolnym od pracy" zdecydowana większość badanych - 67,3 proc. - odpowiedziała twierdząco ("zdecydowanie tak" - 32 proc., "raczej tak" - 35,3 proc.).
Przeciwnego zdania było 26,4 proc. badanych (odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 7,9 proc. ankietowanych, "raczej nie" - 18,5 proc.). 6,3 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Wyborcy koalicji rządzącej są "za"
Co ciekawe, Wigilia, jako dzień ustawowo wolny od pracy, cieszy się większym poparciem wśród wyborców koalicji rządzącej niż obecnej opozycji (PiS i Konfederacji). Za wolną Wigilią opowiedziało się 67 proc. wyborców koalicji (odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 30 proc. z nich, "raczej tak" - 37 proc.) oraz 61 proc. wyborców opozycji ("zdecydowanie tak" - odpowiedziało 28 proc., "raczej tak" - 33 proc.).
Jednocześnie aż 30 proc. wyborców rządzącej koalicji jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu ("zdecydowanie nie" odpowiedziało 11 proc. z nich, "raczej nie" - 19 proc.).
Odsetek przeciwników wprowadzenia dnia wolnego w Wigilię wśród wyborców opozycji jest nieznacznie niższy, wynosi 27 proc. ("zdecydowanie nie" odpowiedziało 5 proc. z nich, "raczej nie" - 22 proc.).
Jednocześnie wśród wyborców opozycji jest liczna grupa osób, która na to pytanie odpowiedziała "nie wiem/trudno powiedzieć" - 12 proc. badanych. Wśród wyborców koalicji rządzącej odpowiedzi takiej udzieliło zaledwie 3 proc. badanych.
Zobacz także
Pomysł ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy cieszy się największym poparciem wśród osób, które nie deklarują się jako wyborcy żadnej ze wspomnianych partii. Jest za nim aż 90 proc. badanych z tej grupy (odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 58 proc. z nich, "raczej tak" - 32 proc.). Zaledwie 6 proc. badanych w tej grupie jest przeciwnych wprowadzeniu wolnej Wigilii ("zdecydowanie nie" - 1 proc., "raczej nie" - 5 proc.). 4 proc. badanych z tej grupy udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Badania United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono 25-27 października 2024 r. na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.