Trwa ładowanie...
d1isqe5

Nieoficjalnie: Krzysztof Szczerski kandydatem na polskiego komisarza w KE

Jak podaje TOK FM, szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski "niemal na pewno" będzie kandydatem na komisarza w nowej Komisji Europejskiej. Jego kandydaturę miało już zaaprobować kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krzysztof Szczerski
Krzysztof Szczerski (East News)
d1isqe5

Według rozgłośni, pomysł wystawienia Szczerskiego na prestiżowe stanowisko zrodził się podczas obrad Komitetu politycznego PiS, który we wtorek rozpoczął prace nad zatwierdzeniem list do Sejmu i Senatu. W nieoficjalnych rozmowach politycy obozu rządzącego przedstawiają go jako "kompetentnego kandydata, cieszącego się szerokim poparciem partii".

PiS oczekuje od Ursuli von der Leyen, którą poparło podczas głosowania na szefa Komisji Europejskiej, teki komisarza w jednej z komisji zajmujących się kwestiami gospodarczymi. W grę ma wchodzić również stanowisko w komisji ds. rolnictwa. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zwracają jednak uwagę, że Szczerski dysponuje szerokimi kompetencjami w dziedzinie obronności, a nie spraw gospodarczych.

d1isqe5

Główną rywalką Szczerskiego ma być minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, która cieszy się dużym zaufaniem premiera Mateusza Morawieckiego. Emilewicz dementuje te pogłoski. Szef polskiego rządu ma jednak przedstawić Ursuli von der Leyen obie kandydatury. To, czy komisarzem zostanie Szczerski, czy Emilewicz, ma zależeć od teki, którą otrzyma Polska.

Premier Morawiecki spotka się z Ursulą von der Leyen w czwartek. Podczas rozmów ustalą nie tylko kwestie personalne, ale również przedyskutują cele strategiczne dla KE na kolejne pięć lat. Przypomnijmy, że oprócz Szczerskiego i Emilewicz, w kontekście nominacji na europejskiego komisarza padały również nazwiska Konrada Szymańskiego, Jerzego Kwiecińskiego, Ryszarda Czarneckiego, Jacka Saryusza-Wolskiego oraz Adama Bielana.

Źródło: TOK FM

Zobacz także: Szczerski przegrał wyścig o fotel wiceszefa NATO. Jacek Sasin tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1isqe5

Podziel się opinią

Share

d1isqe5

d1isqe5
Więcej tematów