"Sensacyjny" dokument. PiS kapituluje
W poniedziałek Komisja Europejska podpisała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Dodatkowo, według nieoficjalnych informacji, polska strona miała dokonać kilku ustępstw. Tymczasem projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym wpłynął do Sejmu i został opublikowany w nocy z wtorku na środę na sejmowej stronie internetowej.
14.12.2022 | aktual.: 14.12.2022 09:53
Pierwszy projekt ustawy, który realizuje ten kompromis, w nocy wpłynął do Sejmu. Mówił o nim we wtorek wieczorem na konferencji prasowej minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.
- Z satysfakcją przyjmujemy informacje z dzisiejszego posiedzenia komisarzy (KE), którzy przyjęli wynegocjowane założenia jako rozwiązujące. Jeżeli zostaną przyjęte przez polski parlament wypełnią kamień milowy dotyczący wymiaru sprawiedliwości, który jest najbardziej kluczowy z punktu widzenia spełnienia warunków dla uzyskania środków z KPO - powiedział Szynkowski vel Sęk.
Minister ds. UE zaznaczył, że pierwszą fundamentalną propozycją zmian, będzie to, aby sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów był Naczelny Sąd Administracyjny w miejsce dzisiejszej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Doprecyzował, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie zajmowała się sprawami dotyczącymi odpowiedzialności zawodowej adwokatów i radców prawnych. - (Izba) ma co robić, na pewno nie znika - dodał.
Umowa z Brukselą
Według informacji "Rzeczpospolitej" umowa między Polską a Brukselą ma kilka warunków. Chodzi m.in. o rozszerzenie braku odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za orzeczenia dotyczące statusu innego sędziego. Co więcej, mają być też uchylone ograniczenia z "ustawy kagańcowej", która zabrania badania statusu sędziego poza określonymi procedurami.
Dziennik podaje też, że ma być dopuszczona możliwość ustalenia statusu sędziego tylko przez analizę sposobu powołania (obecnie ta przesłanka nie jest wystarczająca do uznania braku niezależności sędziego).
Kapitulacja PiS
Do dokumentów opisujących przygotowany kompromis z Brukselą dotarli też dziennikarze Onetu. Według portalu to dokumenty "sensacyjne", ponieważ pokazują, że PiS idzie na ustępstwa, by otrzymać europejskie fundusze.
Portal podaje, że obóz władzy jest gotowy poświęcić nie tylko reformy Zbigniewa Ziobry, ale też sędziów powołanych przez Andrzeja Dudę, którzy zostali wskazani przez Krajową Radę Sądownictwa (tzw. neo-KRS)
Onet twierdzi, że to porozumienie jest kapitulacją PiS. W istocie zmierza do wycofania się z większości kluczowych zmian w sądownictwie, które zostały wprowadzone po 2015 roku przez obóz Zjednoczonej Prawicy.
Przełom ws. KPO?
Jak podało MFiPR, ustalenia operacyjne to 350-stronicowy techniczny dokument, który określa m.in. jaką dokumentację Polska będzie musiała przedstawić we wnioskach o płatność, żeby udowodnić zrealizowanie każdego z 283 kamieni milowych i wskaźników, jakie mamy w KPO (tzw. mechanizmy weryfikacji).
Dodano, że podpisanie ustaleń operacyjnych otworzyło Polsce formalną możliwość, aby złożyć wniosek o płatność do KE.
Źródło: rp.pl, onet.pl, PAP
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Czytaj też: