Trwa ładowanie...

Nieoczekiwana rozmowa Macrona z Putinem

Prezydenci Francji i Rosji odbyli w piątek nieplanowaną wcześniej rozmowę telefoniczną. Zgodnie z oficjalnym komunikatem Pałacu Elizejskiego jej tematem była poprawa stosunków między Rosją a Unią Europejską.

Nieoczekiwana rozmowa Macrona z Putinem Nieoczekiwana rozmowa Macrona z Putinem Źródło: PAP/EPA, fot: SERGEI SAVOSTYANOV /SPUTNIK/ KREMLIN POOL
d3ofgu5
d3ofgu5

Prezydent Macron nie ukrywa, że zależy mu na poprawie stosunków między UE a Rosją. W czerwcu podczas posiedzenia Rady Europejskiej szefowie rządów i państw UE odrzucili jednak francusko-niemiecką propozycję zorganizowania szczytu unijno-rosyjskiego. Stało się to po tym, jak Polska i kraje bałtyckie oświadczyły, że są temu przeciwne.

Rozmowa telefoniczna Macrona z Putinem, która nie była wcześniej planowana, miała zademonstrować, że Francja opowiada się za włączeniem Rosji w rozwiązywanie najważniejszych problemów globu.

Przywódcy Rosji i Francji opowiedzieli się za kontynuacją "zorganizowanego dialogu, jaki prowadzimy w sprawie większej stabilności strategicznej kontynentu europejskiego" - zaznaczono w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

d3ofgu5

Putin i Macron o walce ze zmianami klimatycznymi

Walka z międzynarodowym terroryzmem i zmianami klimatycznymi, która jest wspólnym celem UE i Rosji, może przyczynić się do "powrotu do normalnego i pełnego szacunku dialogu" - ocenił Kreml po rozmowie. Zaznaczył przy tym, że Rosja jest gotowa do jego podjęcia.

Pierwszy raz od czasów zimnej wojny. "Nie wykluczamy ochrony granic Rosji"

Macron i Putinem rozmawiali również o sytuacji na Ukrainie oraz w Libii. W komunikacie Pałacu Elizejskiego zaznaczono, że "prezydent Republiki Francuskiej zaapelował do Rosji, by tak samo, jak wszystkie strony zaangażowane w uregulowanie sytuacji, szanowała ona umowy międzynarodowe, które jednoznacznie stanowią, iż wszelkie obce formacje zbrojne powinny jak najszybciej opuścić terytorium Libii".

Putin i Macron o Górskim Karabachu

Kreml podkreślił w komunikacie po rozmowie telefonicznej przywódców, że Putin poinformował Macrona o realizacji porozumień trójstronnych w sprawie Górskiego Karabachu.

d3ofgu5

- Sytuacja w regionie pozostaje stabilna w dużej mierze dzięki obecności rosyjskich sił pokojowych - oświadczył Władimir Putin. Prezydent Rosji podkreślił przy tym potrzebę większego zaangażowania europejskich partnerów Rosji, w tym Francji, w rozwiązywanie problemów humanitarnych w regionach dotkniętych działaniami wojennymi. Prezydenci wyrazili obopólną chęć koordynowania wysiłków pokojowych w Górskim Karabachu, m.in. z udziałem OBWE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ofgu5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ofgu5
Więcej tematów