Niemieckie media o Ukrainie. Perspektywy nie są dobre
Politycy i analitycy w Niemczech otwarcie wyrażają swoje uznanie dla determinacji Ukrainy i jej walki przeciwko rosyjskiej inwazji, trwającej już niemal trzy lata. Jednak, według ocen ekspertów, po tysiącu dni brutalnej inwazji Rosji, sytuacja Ukrainy wygląda mrocznie.
19.11.2024 | aktual.: 19.11.2024 18:26
Autor komentarza w niemieckim portalu RND, opublikowanego we wtorek - tysięczny dzień pełnoskalowej agresji Rosji na Kijów podkreśla, że od kilku miesięcy wojska rosyjskie odnoszą zdobycze terytorialne na skalę niespotykaną od 2022 roku. Portal cytuje szef sztabu specjalnego Ukrainy w niemieckim ministerstwie obrony, Christiana Freudinga, który potwierdza, że Kreml przejmuje inicjatywę na wszystkich frontach.
"Rosja obecnie dominuje na wszystkich frontach". "Kontynuacja wsparcia dla Ukrainy jest naszym obowiązkiem. Po tysiącu dniach, czyli prawie trzech latach konfliktu, jasne jest dla nas, że Putin i Rosja reagują wyłącznie na pokaz siły. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby Ukraina mogła przeciwstawić się z pozycji siły" - podkreśla Freuding.
Zdaniem RND, mimo iż Niemcy są drugim krajem pod względem wielkości wsparcia dla Ukrainy, to największe znaczenie ma pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych. Zwraca się tutaj uwagę, że jest to ocena oparta na wartościach bezwzględnych, ponieważ "pod względem wsparcia jako procent produktu krajowego brutto, Niemcy znajdują się na 14. miejscu" - zauważa autor.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
RND przypomina również o wypowiedzi przyszłego wiceprezydenta USA, J.D. Vance’a, który w "Financial Times" sugerował, iż w przyszłości Europa powinna przejąć większą część odpowiedzialności za wsparcie Ukrainy. Vance stwierdził, że Niemcy są czołową gospodarką Europy, ale zależą od importowanej energii i zapożyczonej mocy militarnej.
Według RND, Niemcy nie byłyby zdolne, a co więcej nie byłyby skłonne, do zastąpienia wsparcia amerykańskiego na większą skalę. Artykuł odnosi się również do wewnętrznego sporu w niemieckim rządzie o dalsze wsparcie dla Kijowa, który wywołał niesnaski pomiędzy niedawnymi koalicjantami z SPD, Zielonych i FDP.
Czytaj też: Rosja straszy bronią nuklearną. NATO odpowiada
"Podczas gdy spójność Zachodu słabnie, Rosja tworzy groźny sojusz z Chinami i Iranem" - podaje RND. Portal przypomina również o współpracy wojskowej Rosji z Koreą Północną, co skutkuje obecnością ponad 10 tys. północnokoreańskich żołnierzy walczących u boku Rosji w Europie.
Przeczytaj również: Chcą odebrania immunitetu Mejzie. "Świadome zatajenie informacji"
Donald Trump sugerował, że jest w stanie zakończyć konflikt na Ukrainie w ciągu 24 godzin lub nawet przed inauguracją prezydentury 20 stycznia. RND wyraża obawę, że Trump mógłby zmusić Zełenskiego do pokoju z Putinem na warunkach wymagających odstąpienia okupowanych terenów, co stanowiłoby nagrodę dla agresora i zwycięstwo Putina nad Zachodem.