Trwa ładowanie...

Niemiecki ekspert nie ma wątpliwości. "Lockdown wielkanocny to za mało"

Ścisły lockdown, który ma obowiązywać w Niemczech na czas Wielkanocy, będzie miał poważne konsekwencje dla gospodarki - uważają eksperci. Mimo to twierdzą, że tego rodzaju restrykcje nie wystarczą.
Share
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneŹródło: East News, Fot: TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News
d2tazts

Lockdown wielkanocny w Niemczech powinien trwać dłużej, aby znacząco zmniejszyć wysoką liczbę zakażeń gdyż to ona obecnie spowalnia ekonomię – uważają specjaliści z Instytutu Makroekonomii oraz Badań Ekonomicznych (IMK) fundacji Hansa-Bocklera.

"Najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dłuższych i surowszych obostrzeń"

Jak uważa Sebastian Dullien z IMK, cytowany przez "Berliner Zeitung", ludzie będą masowo robić zakupy zarówno przed jak i po Wielkanocy. Jego zdaniem obecnie obrana przez rząd strategia naprzemiennego zamrażania i otwierania gospodarki generuje więcej szkód niż pożytku.

d2tazts

- Najlepszym rozwiązaniem dla gospodarki byłoby wprowadzenie dłuższych i nieco surowszych obostrzeń epidemicznych. Po nich rozluźnienie byłoby trwalsze, ponieważ oczekuje się, że kampania szczepień zacznie przynosić znaczące efekty w drugim kwartale – powiedział ekspert.

Lockdown w Niemczech powinien trwać znacznie dłużej. Tak uważają eksperci

Według niego głównym powodem zablokowania gospodarki jest utrzymujący się od dłuższego czasy wysoki odsetek zakażeń, a nie same obostrzenia.

Agencja DPS przypomina, że Niemcy miały w marcu stopniowo luzować restrykcje, trzecia fala koronawirusa jednak opóźniła te kroki. Lockdown przedłużono do 18 kwietnia, więc poziom konsumpcji do tego czasu pozostanie ograniczony. - Spodziewamy się, że odnowi się ona dopiero w drugim kwartale – dodał Dullien.

d2tazts

Lockdown w Niemczech przedłużony. Zamrożone życie publiczne i gospodarcze

Aby zwalczyć trzecią falę pandemii koronawirusa, życie publiczne, gospodarcze i prywatne w Niemczech ma zostać "zamrożone" w okresie świąt wielkanocnych. Jedynie w Wielką Sobotę otwarty będzie handel detaliczny.

Władze rekomendują, aby w miarę możliwości nie odprawiać nabożeństw wielkanocnych z bezpośrednim udziałem wiernych, a spotkania religijne przeprowadzać jedynie wirtualnie. Rząd federalny i władze krajów związkowych chcą zwrócić się do wspólnot religijnych z odpowiednim wnioskiem.

Koronawirus w Polsce. Zdumiewające słowa gościa WP. "Nie jest tak źle"

Przeczytaj także:

Koronawirus. Niemcy bez wyjścia. Lockdown uderzy w Wielkanoc

COVID-19. Angela Merkel przedłuży lockdown w Niemczech? Niepokojące dane

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2tazts

Podziel się opinią

Share
d2tazts
d2tazts
Więcej tematów