Trwa ładowanie...

Klamka zapadła. Rosyjski oligarcha traci majątek

Bliski przyjaciel Putina, Alischer Usmanow, jest podejrzewany w Niemczech o pranie brudnych pieniędzy. Służby przeszukały jego posiadłości i w jednej z nich odnalazły cztery drogocenne jaja Faberge. Jak podaje "Bild", Usmanow prawdopodobnie już ich nie odzyska.

Władimir Putin i Aliszer UsmanowWładimir Putin i Aliszer UsmanowŹródło: East News, Getty Images
d37451r
d37451r

Według doniesień niemieckich mediów, w bawarskim Tegernsee w willi rosyjskiego oligarchy i sojusznika Putina Aliszera Usmanowa, 21 września, odnaleziono cztery jaja Faberge. Miliarder przekazał wówczas, że to pamiątki dla jego przyjaciół z Uzbekistanu i wykonano je w Monachium, a kamienie szlachetne, które je zdobią, są sztuczne. Niemieccy specjaliści przeprowadzili ekspertyzę, której wyniki ujawnił we wtorek "Bild".

- Nie są to zaginione oryginały z czasów carskich, ale wstępna ekspertyza wykazała, że nie mamy do czynienia z jajami wykonanymi z cyny ze szklanymi kamieniami. Są to wciąż przedmioty o znacznej wartości - skomentowała prokuratura w Monachium dla "Bild".

Służby zleciły wykonanie jeszcze jednej ekspertyzy, która pozwoli dokładnie określić rok produkcji jaj, ich pochodzenie oraz inne szczegóły, a następnie na tej podstawie oszacowana będzie ich całkowita wartość.

Według informacji przekazanych przez "Bild" Usmanow nie odzyska już swoich jaj. Miliarder znajduje się na liście osób objętych sankcjami, ale nie zadeklarował ich wcześniej jako swoje aktywa, więc niemieckie służby mają prawo je przejąć.

d37451r

Jaja Faberge

Jaja Faberge powstawały na końcu XIX wieku. Tworzył je rosyjski złotnik Peter Carl Faberge na zlecenie cara Aleksandra III, który ofiarował je w prezencie swojej żonie. Prawdopodobnie łącznie powstało około 70 jaj Feberge. Dotychczas nie ustalono, gdzie znajduje się każde z nich. To najcenniejsze utracone skarby sztuki złotniczej na świecie.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Pokaz siły NATO. Amerykański lotniskowiec w Europie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37451r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d37451r
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj