Trwa ładowanie...

Rosja dogadała się z Iranem. Natychmiastowa reakcja NATO [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to 237. dzień rosyjskiej inwazji w Ukrainie. - W najbliższych dniach siły zbrojne Ukrainy otrzymają nowoczesne i skuteczne systemy obrony powietrznej - zapewnił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. To odpowiedź Sojuszu na informacje o kolejnych dostawach irańskich dronów do Rosji. - Dla Ukrainy oznacza to więcej uratowanych istnień i lepiej chronioną infrastrukturę energetyczną - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

StoltenbergStoltenbergŹródło: EPA, PAP, fot: Stephanie Lecocq
d1y8fpd
d1y8fpd
Trwa łączenie
22:03, 18.10.2022

- Sam fakt zwrócenia się przez Rosję o pomoc do Iranu świadczy o tym, że  uznała ona swoje militarne i polityczne bankructwo - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu.

Prezydent poinformował, że we wtorek rosyjskie siły przeprowadziły kolejne ataki na ukraiński system energetyczny. Zaznaczył, że część dronów i pocisków została strącona.

21:53, 18.10.2022

Białoruscy ochotnicy, którzy walczą ramię w ramię z Ukraińcami wiedzą bardzo dobrze, że poprzez wyzwolenie Ukrainy walczą też o Białoruś; zdaliśmy sobie sprawę, że losy Ukrainy i Białorusi są ze sobą nierozerwalnie połączone - podkreśliła we wtorek liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.


Cichanouska została zapytana we wtorek w TVP info, czy jest jakakolwiek wola po stronie armii białoruskiej, aby dołączyć do wojny na Ukrainie.


"Na początku wojny było zagrożenie, że armia białoruska wykona rozkaz inwazji na Ukrainę. Wtedy żołnierze może i nie rozumieli do końca co, się dzieje. Obecnie - a jestem o tym przekonana - nie sądzę, aby jakikolwiek białoruski żołnierz wypełnił ten rozkaz" - odpowiedziała.

21:41, 18.10.2022

USA podejmą "praktyczne, agresywne" kroki, by ograniczyć sprzedaż irańskich dronów do Rosji; Waszyngton ma wiele sposobów na to, by pociągnąć Teheran i Moskwę do odpowiedzialności - powiedział we wtorek zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel.


Pogłębianie sojuszu Rosji z Iranem powinno być przez cały świat postrzegane jako "poważne zagrożenie" - podkreślił ponownie Patel, który przedstawił już taką opinię w poniedziałek.

21:21, 18.10.2022

W niektórych obwodach Ukrainy uruchomiono alarmy przeciwlotnicze.

21:11, 18.10.2022

Ukraińcy w walkach z rosyjskimi najeźdźcami wykorzystują m.in. system wyrzutni rakietowej RM-70.

21:02, 18.10.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwróci się w formacie wirtualnym do liderów krajów UE na posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się 20-21 października w Brukseli - podaje we wtorek agencja Interfax-Ukraina.


W zaproszeniu wysłanym do uczestników szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał, że głównym tematem rozpoczynającego się w czwartek w Brukseli dwudniowego posiedzenia unijnych przywódców będzie kryzys energetyczny.


"Powrócimy też do agresji Rosji na Ukrainę. Kreml zdecydował się na podjęcie kroków eskalujących, w tym rozpoczęcie kampanii mobilizacyjnej, organizowanie fałszywych +referendów+ w celu nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy i używanie groźnej retoryki. Ostatnio siły rosyjskie dokonały masowych bombardowań obiektów cywilnych. Sprawcy tych zbrodni wojennych powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - postulował Charles Michel.

20:49, 18.10.2022

Konsekwencje ostrzału dzielnicy Sałtiwka w Charkowie.

20:38, 18.10.2022

"Jak powinna zakończyć się wojna? Posłuchajcie Ukraińców. 91 proc. uważa, że Ukraina kategorycznie nie może oddać swoich terytoriów. Wyjaśnijcie to dziwnym zwolennikom teorii 'pokoju w zamian za terytorium Ukrainy'" - zaapelował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

20:30, 18.10.2022

W najbliższych dniach siły zbrojne Ukrainy otrzymają nowoczesne i skuteczne systemy obrony powietrznej - zapewnił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Rozwiązania antydronowe mają pomóc Ukraińcom w walce z kolejnymi irańskimi maszynami, które mają być dostarczone armii Putina.

20:09, 18.10.2022

Wszystkie ugrupowania w parlamencie Finlandii są zgodne co do tego, że konieczne jest wzniesienie bariery na granicy fińsko-rosyjskiej – poinformowała premier Sanna Marin we wtorek po spotkaniu z partyjnymi liderami.

Uzyskanie szerokiego poparcia politycznego dla budowy ogrodzenia jest potrzebne ze względu na to, że projekt ma być rozłożony na kilka lat i wymaga decyzji budżetowych parlamentu kolejnej kadencji - tłumaczyła szefowa rządu.

Docelowo ogrodzenie ma rozciągać się wzdłuż ok. 10-20 proc. długości fińsko-rosyjskiej granicy (ok. 130-260 km). Jak oszacowała Straż Graniczna, wzniesienie bariery o takiej długości zajęłoby ok. 3-4 lat i kosztowałoby setki milionów euro.

Według raportu Straży Granicznej główna część finalnego ogrodzenia powinna powstać na odcinku południowo-wschodnim, skupiającym ruch z regionu Sankt Petersburga, gdzie ryzyko nielegalnego przekraczania granicy uznaje się za najwyższe. Służby zakładają, że im dalej na północ, na terenach dzikich i pustkowiach, wzniesienie bariery nie jest konieczne.

20:00, 18.10.2022

Szef polskiej dyplomacji prof. Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, Jamesem Cleverlym. Wśród tematów rozmowy pojawia się kwestia rosyjskiej inwazji oraz współpracy na rzecz dalszego wsparcia dla Ukrainy.

19:52, 18.10.2022
Szef NATO Jens Stoltenberg o zagrożeniu nuklarnym

Uważnie monitorujemy, co Rosjanie robią. Jesteśmy czujni, zwłaszcza teraz, gdy zamierzają przeprowadzić ćwiczenia nuklearne. Ryzyko użycia broni jądrowej przeciwko Ukrainie jest jednak niskie. Wyraźnie pokazujemy Moskwie, że użycie broni jądrowej na Ukrainie będzie miało poważne konsekwencje dla samej Rosji. Obecnie nie widzimy zmian w ich pozycjonowaniu lub gotowości nuklearnej. Ale oczywiście kontynuujemy stały monitoring.

19:39, 18.10.2022

"W dniach 7-18 października Rosja przeprowadziła ponad 190 ataków rakietami i dronami kamikaze w 16 regionach Ukrainy. Zginęło ponad 70 osób, ponad 240 zostało rannych" - informuje ukraiński resort obrony.

19:34, 18.10.2022

W Białorusi pod pozorem szkoleń trwa potajemna mobilizacja do białoruskiej armii - informuje we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraiński sztab podaje też, że połowa walczących w Ukrainie w ramach tzw. grupy Wagnera to więźniowie.

"Republika Białorusi nadal wspiera zbrojną agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, udostępniając swoją infrastrukturę i przestrzeń powietrzną" - czytamy w wieczornym komunikacie sztabu.

Jak dodano, aktualne pozostaje ryzyko ostrzałów rakietowych i lotniczych oraz zastosowania bojowych dronów Shahed-136 z terytorium Białorusi.

19:24, 18.10.2022

Rosja uzupełnia straty osobowe, angażując więźniów do wojny w Ukrainie. Według ustaleń Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, ponad połowa grupy Wagnera składa się z byłych więźniów.

19:17, 18.10.2022

Ostrzał rosyjskich pozycji przez ukraińską 93. Samodzielną Brygadę Zmechanizowaną "Chołodnyj Jar".

19:02, 18.10.2022

Rosja zużywa swoje rezerwy broni w tempie, którego nie jest w stanie utrzymać, i grożą jej braki uzbrojenia, a zwłaszcza precyzyjnych pocisków rakietowych - powiedziała dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines, którą cytuje Associated Press.

Międzynarodowe sankcje nałożone na Moskwę odsłaniają jej słabości technologiczne. Rosja jest zmuszona zwracać się do takich krajów jak Iran i Korea Północna, by uzupełnić zapasy broni i ekwipunku - powiedziała Haines w poniedziałek wieczorem.

Rosyjskie siły muszą sprowadzać drony, pociski artyleryjskie i rakietowe - dodała.

We wtorek Reuters poinformował, powołując się na irańskich i zachodnich dyplomatów, że Iran w ciągu 10 dni dostarczy Rosji kolejne drony i pociski ziemia-ziemia, a umowa w tej sprawie została podpisana w Moskwie 6 października.

W poniedziałek rano ukraińskie władze przekazały, że Kijów został zaatakowany przez wojska rosyjskie przy użyciu irańskich dronów-kamikadze.

18:53, 18.10.2022

Jeśli w nadchodzących miesiącach Rosja będzie kontynuować inwazję na Ukrainę, to Moskwa będzie mieć duży problem. Liczba urodzeń w przyszłym roku może być najniższa w najnowszej historii tego kraju i wynieść mniej niż 1,2 mln. Z kolei średnia roczna liczba zgonów w Rosji jest szacowana na około 2 miliony - informuje Bloomberg.

18:45, 18.10.2022

Izrael odrzucił w poniedziałek prośbę Ukrainy o przeprowadzenie rozmowy telefonicznej między ministrem obrony Benym Gancem, a jego odpowiednikiem na Ukrainie Ołeksijem Reznikowem - podał we wtorek dziennik "Haarec", który powołuje się na źródło zaznajomione ze sprawą.

Według "Haareca" rząd Ukrainy od kilku tygodni wyraża nadzieję na rozmowę Reznikowa z Gancem i liczy na rozpoczęcie współpracy wojskowej. Jednak próby zorganizowania dialogu szefów resortów obrony były za każdym razem odkładane, zaś w poniedziałek pojawiły się groźby ze strony Rosji, która ostrzegła Tel Awiw, że jeśli Izrael dostarczy broń Ukrainie, "zniszczy stosunki polityczne między obydwoma krajami".

18:37, 18.10.2022

W kilku krajach jednocześnie na początku grudnia ukaże się książka z wybranymi przemówieniami prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i napisanym przez niego wstępem - podaje we wtorek Radio Swoboda. Wszystkie dochody ze sprzedaży zostaną przekazane na wsparcie Ukrainy.

Zełenski wybrał 16 swoich wystąpień i napisał wprowadzenie do książki "Przesłanie z Ukrainy" na temat tego, czego dowiedział się o sobie i o Ukrainie po pełnowymiarowej napaści rosyjskiej na swój kraj.

- Wsparcie dla Ukrainy to nie trend, nie mem i nie "viralowy challenge". To nie ten rodzaj siły, który szybko rozprzestrzenia się po planecie, a później tak samo szybko znika - oświadczył Zełenski, cytowany przez amerykańskie wydawnictwo Crown.

"Przesłanie z Ukrainy" zostanie opublikowane 6 grudnia w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Portugalii. Prawa do książki sprzedano w 10 krajach.

18:30, 18.10.2022

Wielkimi krokami zbliża się ważny termin dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. 19 listopada stracą moc lustrzane porozumienia Ukrainy i Rosji z ONZ i Turcją, które odblokowały Ukraińcom możliwość eksportu produktów rolnych i spożywczych przez Morze Czarne. Pojawiły się poważne obawy, że Kreml wykorzysta ten moment, by znów użyć strachu przed głodem na świecie jako broni przeciwko Zachodowi, który wspiera Kijów w walce z wojskiem Putina. Można się też spodziewać działań pogłębiających kryzys energetyczny w Europie.

18:13, 18.10.2022

"Z zadowoleniem przyjmuję oświadczenie Jensa Stoltenberga w sprawie planowania przez NATO dostarczenia w najbliższych dniach do Ukrainy systemów przeciwdronowych. Właśnie o tym rozmawialiśmy i o to prosiliśmy. Dla Ukrainy oznacza to więcej uratowanych istnień i lepiej chronioną infrastrukturę energetyczną. Dziękuję, NATO" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

18:10, 18.10.2022
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

NATO dostarczy Ukrainie systemy obrony powietrznej w najbliższych dniach, aby pomóc temu krajowi w obronie przed dronami z Iranu, których Rosja używa do atakowania infrastruktury krytycznej.

17:56, 18.10.2022

W poniedziałek mer Moskwy Siergiej Sobianin ogłosił "zakończenie częściowej mobilizacji w stolicy". Niezależni rosyjscy komentatorzy wątpią jednak, czy to prawda, a gen. Mieczysław Gocuł w rozmowie z o2.pl zwraca uwagę na spadające morale w rosyjskim społeczeństwie. - Bierze górę strach przed powrotem w worku - mówi.

17:46, 18.10.2022

Irańskie drony i pociski ziemia-ziemia mają zostać dostarczone do Rosji w ciągu kilkunastu dni. Rakiety wystrzelone z Krymu mogą sięgać do Kijowa i Lwowa.

17:41, 18.10.2022

Ukraińskie działo samobieżne 2S7 Pion w akcji.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1y8fpd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1y8fpd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj