Trwa ładowanie...
d4efa4d

Niemieccy sędziowie o "ustawie kneblującej": PiS zaostrza konfrontację z UE

Według Niemieckiego Związku Sędziów zmiany proponowane przez PiS to zagrożenie dla podstawowych praw sędziów. Dyrektor organizacji Sven Rebehn zaapelował do Komisji Europejskiej o szybką reakcję. Bruksela już wystosowała apel w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecki Związek Sędziów (DRB) krytykuje zmiany planowane przez obóz Jarosława Kaczyńskiego
Niemiecki Związek Sędziów (DRB) krytykuje zmiany planowane przez obóz Jarosława Kaczyńskiego (East News, Fot: Piotr Molecki/KPRP)
d4efa4d

- Plany polskiego rządu dotyczące reformy sądownictwa zagrażają podstawowym prawom sędziów w Polsce - powiedział w rozmowie z agencją AFP Sven Rebehn, dyrektor Niemieckiego Związku Sędziów (DRB). Jego zdaniem rząd w Warszawie "próbuje coraz bardziej otwarcie podważać niezależność sądownictwa” i wpływać na sądy".

- Planowane zmiany są zagrożeniem dla wolności wypowiedzi i zrzeszania się oraz ogólnie niezależności sądów - dodał przedstawiciel DRB, nazywając projekt PiS "ustawą kneblującą".

d4efa4d

Zobacz też: Kamil Bortniczuk o "ustawie dyscyplinującej": jesteśmy usatysfakcjonowani

Powstrzymać sędziów

d4efa4d

Rebehn stwierdził, że planowana przez PiS reforma sądownictwa przewiduje możliwość odwołania sędziów ze stanowiska, jeżeli angażują się oni w działalność polityczną lub zachowują się w sposób, który mógłby szkodzić funkcjonowaniu systemu sądowego.

- Rząd w Warszawie chce najwyraźniej powstrzymać polskich sędziów od tego, by pilnowali, aby wymagane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zasady praworządności były przestrzegane - skomentował Rebehn. W jego opinii w ten sposób rząd doprowadza do eskalacji i zaostrza konfrontację z UE.

Spór z UE

d4efa4d

Rebehn zaapelował, by Komisja Europejska "szybko podjęła niezbędne środki w celu skutecznej ochrony praworządności i niezależności sądów we wszystkich krajach UE" (już po rozmowie AFP z przedstawicielem DRB Komisja Europejska poinformowała o apelu do polskich władz - przyp. red.).

UE skrytykowała już planowaną reformę sądownictwa jako niedopuszczalną ingerencję w niezależność sądownictwa. W środę w całej Polsce odbyły się protesty przeciwko planom rządu. Sąd Najwyższy w Warszawie ostrzegł rząd PiS, że planowana przez niego reforma narusza traktaty unijne i dlatego prawdopodobnie doprowadzi do zastosowania przez UE sankcji karnych.

afp/dom

Przeczytaj też: *
*
Media o sporze o polskie sądy: "Duch autorytaryzmu"

"FAZ": Polski rząd chce pełnej kontroli nad sądami
TSUE: Polska złamała zasadę niezawisłości sędziowskiej

d4efa4d

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d4efa4d

d4efa4d
d4efa4d
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów