Trwa ładowanie...

Niemieccy sędziowie: KE nie powinna odpuścić Polsce

Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów wzywa kraje członkowskie UE do poparcia brukselskiego postępowania przeciwko Polsce. Chodzi o zarzut naruszenia praworządności przez rząd PiS.

Share
Niemieccy sędziowie: KE nie powinna odpuścić Polsce
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Tomasz Pietrzyk
d1vumgt

Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów (Deutscher Richterbund) zaapelowało do krajów członkowskich Unii Europejskiej o poparcie wdrożonego przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce. Chodzi o pierwszy etap postępowania z artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej, w którym mowa jest o „stwierdzeniu wyraźnego zagrożenia dla praworządności” w Polsce. 20 grudnia 2017 r. Komisja Europejska przekazała Radzie Unii Europejskiej wniosek w tej sprawie. Aby wniosek został zaakceptowany, muszą go poprzeć co najmniej 22 kraje Unii.

W oświadczeniu przekazanym w środę mediom Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów oceniło, że w Polsce dochodzi do ingerencji w niezależność sądownictwa, a skala i głębia tych działań jest „przerażająca”. Stowarzyszenie wymieniło przy tym zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, wymianę prezesów sądów powszechnych czy zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa.

d1vumgt

Fundamenty europejskiego systemu

Stowarzyszenie dodało, że niezależność wymiaru sprawiedliwości w krajach członkowskich składa się na istotę Unii Europejskiej. „Bez niezależnej judykatywy niemożliwa jest wzajemna akceptacja rozstrzygnięć prawnych” - czytamy. Niemiecki sędziowie napisali, że w obecnym sporze o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości na szali waży się nie tylko przyszłość rządów prawa w Polsce, ale też dalsza współpraca prawna z Polską w ramach Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie przypomina niedawną sprawę sądu w Irlandii, który nie wydał aresztanta do Polski, bo boi się, że reformy ostatnich dwóch lat naruszyły tam praworządność, co może utrudnić uczciwy proces. Wątpliwości ma wyjaśnić Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. „Postępowanie polskiego rządu przeciwko własnemu wymiarowi sprawiedliwości zagraża obopólnemu zaufaniu, które jest podstawą wzajemnego uznawania rozstrzygnięć sądowych, na którym bazuje europejski system prawny – czytamy.

Zobacz także: Paweł Lisicki: jeśli dojdzie do wydalenia rosyjskich dyplomatów, uważam to za błąd

Narzędzia już są

Stowarzyszenie wezwało rząd Niemiec do poparcia działań Komisji Europejskiej przeciwko Polsce. Oceniło, że KE przekonująco i szczegółowo wyłożyła, jaka powinna być reakcja Unii Europejskiej na „ingerencję polskiej egzekutywy i legislatywy w niezależność sędziowską”. Stowarzyszenie oceniło ponadto, że istnieją już narzędzia – takie jak instytucja Komisji Weneckiej - pozwalające sprawdzić, czy dany kraj dopuszcza się ataków na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości.

d1vumgt

Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów zrzeszające ok. 16 tysięcy sędziów i prokuratorów jest największym tego typu stowarzyszeniem w Niemczech.

Wojciech Szymański dla Deutsche Welle z Berlina

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1vumgt

Podziel się opinią

Share
d1vumgt
d1vumgt
Więcej tematów