WP

Komisja Europejska uruchamia art. 7. traktatu UE wobec Polski. Znamy kulisy

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości może mieć pretensje do Elżbiety Bieńkowskiej lub do komisarza z Węgier? Wiemy, jak doszło do podjęcia przez Komisję Europejską decyzji o uruchomieniu artykułu 7. traktatu Unii Europejskiej wobec Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komisja Europejska w środę podjęła decyzję o uruchomieniu artykułu 7. traktatu UE
Komisja Europejska w środę podjęła decyzję o uruchomieniu artykułu 7. traktatu UE (East News, Fot: THIERRY MONASSE/REPORTER)
WP

Nie było głosowania - dowiedziała się Wirtualna Polska z oficjalnego źródła w Komisji Europejskiej. Okazuje się, że nie było ono potrzebne. Komisarze podjęli bowiem decyzję dotyczącą Polski w ramach konsensusu.

Próżno więc szukać pojedynczych winnych. Przypomnijmy jednak, że Węgry deklarowały, ze stoją po stronie Polski.

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans po ogłoszeniu decyzji o uruchomieniu artykułu 7. podkreślił, że Polska nie pozostawiła Komisji wyboru. Polski rząd zdecydowanie się z nim nie zgadza.

WP

Co na to Polska?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do decyzji KE. "Polska z ubolewaniem przyjmuje uruchomienie przez Komisję Europejską procedury przewidzianej w art. 7. TUE" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie MSZ. Resort podkreślił, że jego zdaniem sprawa ma charakter polityczny, a nie prawny.

Zobacz też: Prezydent: podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

WP

Za pośrednictwem mediów społecznościowych głos zabrali też m.in. obecny i były premier. Mateusz Morawiecki napisał, że "Polska jest przywiązana do zasady praworządności tak samo jak UE".

"Reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna. W dialogu między Warszawą, a Komisją potrzebujemy otwartości i uczciwości. Wierzę w to, że podmiotowość Polski da się pogodzić z ideą Zjednoczonej Europy" - zaznaczył na Twitterze.

Była szefowa rządu Beata Szydło podkreśliła z kolei, że "Polska zawsze prowadziła dialog z KE".

WP

"Tak, jak każdy suwerenny kraj członkowski UE, mamy prawo do przeprowadzenia reformy sądownictwa zgodnie z naszą konstytucją. Obowiązkiem KE jest szanowanie praworządności państw członkowskich UE, otwartość i dialog. Tego dzisiaj potrzebuje UE" - oceniła.

Polub WP Wiadomości
WP
WP