Niemieccy agenci przekazali USA plany obrony Bagdadu
Agenci niemieckiego
wywiadu w Bagdadzie uzyskali kopię planu obrony irackiej stolicy
opracowanego przez Saddama Husajna i przekazali ją dowództwu wojsk
USA miesiąc przed amerykańską inwazją na Irak wiosną 2003 roku -
napisał "New York Times". Rząd niemiecki zdementował tę wiadomość.
Dziennik nowojorski podał, powołując się z tajne opracowanie sporządzone przez wojskowych amerykańskich, że w lutym 2003 roku oficer wywiadu niemieckiego w Katarze, gdzie znajdowało się dowództwo amerykańskich wojsk szykujących się do ataku na Irak, doręczył kopię planu obrony Bagdadu przedstawicielowi wywiadu wojskowego USA.
"New York Times" przypomina, że Niemcy były jednym z najostrzejszych przeciwników wojny z Saddamem i pisze, że przekazując ten dokument wywiad niemiecki udzielił Amerykanom większej pomocy niż publicznie przyznaje to rząd w Berlinie.
W styczniu, gdy "Sueddeutsche Zeitung" napisał, że wywiad niemiecki aktywnie współpracował z wojskami amerykańskimi podczas wojny 2003 roku, rząd Angeli Merkel tłumaczył, iż pomoc ta miała ograniczony charakter i polegała na dostarczaniu informacji o rozmieszczeniu obiektów cywilnych (których nie powinno się bombardować) i o możliwych miejscach pobytu pilotów amerykańskich zaginionych podczas misji bojowych.
Rzecznik rządu niemieckiego Ulrich Wilhelm powiedział, że relacja "NYT" "jest błędna". Federalna Służba Wywiadowcza (BND), a zatem również rząd, nie wiedzieli dotychczas o takim planie - oświadczył Wilhelm.
"NYT" twierdzi za tajnym opracowaniem wojsk USA, że agenci BND starali się uzyskać saddamowskie plany obrony Bagdadu. Przez wiele lat strategia dowództwa irackiego przewidywała rozmieszczenie wojsk na trasie przewidywanej inwazji na stolicę; liczono, że dzięki temu armia napastnika dotrze na przedpola Bagdadu wykrwawiona i osłabiona.
Jednak - pisze dziennik - 18 grudnia 2002 roku Saddam Husajn zwołał naradę dowódców, na której, jak później zeznali Amerykanom iraccy oficerowie i oficjele - przedstawiono nowy plan. Saddam polecił, aby utworzyć wokół stolicy kilka pierścieni obrony. Jedną z nich była "czerwona linia", której do końca miała bronić elitarna Gwardia Republikańska.
Właśnie ten plan według "New York Timesa" zdobyli i przekazali Amerykanom agenci BND. Dzięki temu - pisze dziennik - dowództwo USA zyskało nadzwyczajną szansę wglądu w dyskusje prowadzone w gronie najwyższego kierownictwa irackiego, a także informacje o tym, gdzie Saddam zamierza rozmieścić swe doborowe jednostki dla obrony Bagdadu.
Artykuł "New York Timesa" może zwiększyć szanse na podjęcie w Niemczech parlamentarnego śledztwa w sprawie roli BND w przygotowaniach do wojny z Saddamem. Reuter pisze, że takiego śledztwa - w którym przedstawiciele obecnego i poprzedniego rządu musieliby zeznawać pod przysięgą - domagają się Zieloni oraz Partia Lewicy.
Inna partia opozycyjna, Wolni Demokraci (FDP), wezwała rząd - koalicję chadeków Angeli Merkel i socjaldemokratów jej poprzednika, Gerharda Schroedera, aby złożył oświadczenie w parlamencie w związku z doniesieniami "New York Timesa".
Gdyby ta informacja została potwierdzona, byłby to oczywiście dramatyczny zwrot w sprawie - powiedział ekspert prawny FDP Max Stadler rozgłośni Deutschlandfunk.