Trwa ładowanie...

Niemcy wzywają Rosję do działań na rzecz zakończenia wojny w Syrii

• Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert potępił walki w Aleppo jako przejaw barbarzyństwa
• Wezwał Rosję do działań zmierzających do zakończenia wojny w Syrii
• Moskwa udziela militarnego wsparcia syryjskiemu prezydentowi Baszarowi el-Asadowi

Niemcy wzywają Rosję do działań na rzecz zakończenia wojny w SyriiŹródło: AFP, fot: Omar Haj Kadour
d3x7ylb

- Rząd Niemiec zdecydowanie potępia kontynuowane przez weekend ciężkie walki w Aleppo i jego okolicach, w których zostało rannych i poległo wiele osób - oświadczył Seibert na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. - To, co się dzieje w Aleppo, to jest barbarzyństwo - podkreślił rzecznik rządu kanclerz Angeli Merkel.

- Ponownie wzywamy Rosję do natychmiastowego podjęcia działań, które przywrócą wiarygodność naszym wysiłkom zmierzającym do zakończenia tej wojny - powiedział Seibert dodając, że Rosja musi zakończyć bombardowanie celów cywilnych. - W kwestii przerwania walk oczekujemy od strony rosyjskiej, by wreszcie wykonała jakiś ruch. Same słowa nie pomogą ludziom w Aleppo - podkreślił rzecznik.

Jak zaznaczył Seibert, wspierając wojskowo rząd syryjski, Moskwa ponosi odpowiedzialność za rozwój wydarzeń. - Bez rosyjskiego wsparcia reżim Asada nie byłby w stanie prowadzić wojny przeciwko własnemu narodowi - ocenił. Barbarzyńskie postępowanie rządu w Damaszku "stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego i spełnia warunki zbrodni wojennej" - powiedział Seibert.

d3x7ylb

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało w niedzielę, że w nalotach na Aleppo, prowadzonych nieustannie od czwartku przez syryjskie lotnictwo rządowe i samoloty rosyjskie, zginęło już 236 cywilów.

Około ćwierć miliona osób mieszkających w kontrolowanych przez opozycję dzielnicach Aleppo od przeszło dwóch miesięcy praktycznie nie otrzymuje zagranicznej pomocy. Są pozbawieni nawet wody - informuje UNICEF.

ONZ ocenia, że 600 tys. Syryjczyków żyje w oblężeniu w miastach i na terenach otoczonych przez siły rządowe, rebeliantów i oddziały Państwa Islamskiego.

d3x7ylb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x7ylb
Więcej tematów