Trwa ładowanie...
d4jq7nc

Niemcy: wybory w Meklemburgii wygrała SPD

• Znane są ostatecznie wyniki niedzielnych wyborów do regionalnego parlamentu w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie
• Wyraźne zwycięstwo odniosła SPD
• antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyprzedziła CDU, partię kanclerz Angeli Merkel
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Angela Merkel
Angela Merkel (AFP, Fot: Britta Pedersen / POOL)
d4jq7nc

Po przeliczeniu wszystkich głosów SPD uzyskała wynik 30,6 proc., AfD dostała 20,8 proc., a CDU 19 proc. Lewica uplasowała się na czwartym miejscu, zdobywając 13,2 proc. głosów. Do landtagu w Szwerinie nie wejdą Zieloni oraz neonazistowska NPD, dla których poparcie wyniosło odpowiednio 4,8 proc. oraz 3 proc. Poza parlamentem pozostanie też liberalna FDP z wynikiem 3 proc.

Frekwencja wyborcza wyniosła 61,6 proc.

Meklemburgią-Pomorzem Przednim od 10 lat rządzi koalicja SPD-CDU. Wynik uzyskany przez te dwie partie pozwala na kontynuowanie koalicji.

d4jq7nc

Istniejąca dopiero od trzech lat AfD po raz pierwszy zdystansowała partię kanclerz Angeli Merkel i to w kraju związkowym, w którym znajduje się jej okręg wyborczy do Bundestagu. Słaby wynik CDU i skokowy wzrost popularności AfD jest zdaniem analityków wynikiem protestu przeciwko polityce migracyjnej rządu w Berlinie. Prawicowa, antyislamska partia domaga się natychmiastowego zamknięcia granic dla imigrantów z krajów muzułmańskich. Partia uznaje islam za zagrożenie dla Niemiec i domaga się dymisji Merkel jako osoby odpowiedzialnej za politykę imigracyjną

Leżący na północnym wschodzie Niemiec, przy granicy z Polską, kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie należy do najbiedniejszych landów niemieckich, jednak ostatnio rozwijał się w dobrym kierunku dzięki turystyce i eksportowi. Sondaże wskazywały, że większość mieszkańców jest zadowolona z sytuacji ekonomicznej i z pracy rządu.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad milion imigrantów z zamiarem ubiegania się o status azylanta bądź uchodźcy. Do liczącej 1,6 mln mieszkańców Meklemburgii trafiło zaledwie kilka tysięcy obcokrajowców.

d4jq7nc

Podziel się opinią

Share

d4jq7nc

d4jq7nc
Więcej tematów