Obowiązkowa służba wojskowa. Za Odrą mają już plan
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział możliwość przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, jeśli nowy system ochotniczy nie spełni oczekiwań rekrutacyjnych.
Co musisz wiedzieć?
- Nowy model służby wojskowej: Niemcy planują wprowadzenie zmodernizowanego systemu ochotniczego, który ma zwiększyć liczebność armii.
- Możliwość obowiązkowego zaciągu: Jeśli dobrowolna rejestracja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, rząd rozważy przywrócenie obowiązkowego poboru.
- Planowane zmiany: Nowa ustawa o służbie wojskowej może wejść w życie już w styczniu 2026 r.
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" przedstawił harmonogram nowego modelu służby wojskowej. Celem jest zwiększenie liczebności armii poprzez dobrowolny zaciąg. Pistorius zaznaczył jednak, że jeśli ten system nie spełni oczekiwań, możliwe jest przywrócenie obowiązkowego poboru.
- Jeśli nadejdzie czas, gdy dobrowolna rejestracja nie będzie wystarczająca, wówczas może zostać podjęta decyzja o obowiązkowym zaciągu. Taka jest mapa drogowa - podkreślił w wywiadzie dla niemieckiej prasy.
Niemcy rozważają obowiązkowy pobór
Debata nad przywróceniem zawieszonego w 2011 r. poboru do wojska nasiliła się w związku z obawami o gotowość obronną kraju. Wpływ na to mają również zmieniające się zagrożenia bezpieczeństwa w Europie, szczególnie po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Rząd kanclerza Friedricha Merza intensywnie pracuje nad nowym projektem ustawy, który ma wejść w życie w styczniu 2026 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Pojawił się ten grymas". Ekspert pokazał, co robił Trzaskowski
Czytaj także: Niemcy zwracają migrantów? Tusk zabrał głos
Minister Pistorius podkreślił, że nowy model służby wojskowej będzie również obejmował działania mające na celu zaangażowanie większej liczby rezerwistów.