Trwa ładowanie...

Niemcy: szef dyplomacji nawołuje do zmniejszenia unijnych funduszy Polsce i Węgrom

Niemiecki minister spraw zagranicznych mówi wprost: wszyscy członkowie UE powinni szanować podstawowe, fundamentalne zasady, takie jak niezależne sądownictwo czy wolność mediów. Jeśli tego nie robią, powinni ponieść finansową karę. - To jedyny język, który zrozumieją - stwierdził Heiko Maas.
Share
Niemiecki szef dyplomacji chciałby nałożyć sankcje na Polskę i Wegry
Niemiecki szef dyplomacji chciałby nałożyć sankcje na Polskę i WegryŹródło: PAP, Fot: BRITTA PEDERSEN/DPA
d1s1fmf

W czwartek w rozmowie z ZDF Mass stwierdził, że UE powinna nakładać sankcje i zmniejszać fundusze unijne przyznawane tym członkom, którzy przyjmują ustawy sprzeczne z fundamentalnymi zasadami UE. Tłumaczył, że takie państwa jak Rumunia, Węgry czy Polska otrzymują od UE więcej środków, niż wynosi przekazywana przez nie UE składka. Ograniczenie im wypłat pieniędzy z UE, może więc być ważnym środkiem nacisku na nie.

Zobacz także: Europosłowie za zasadą „pieniądze za praworządność”. UE wyciąga wnioski

- Są podstawowe, fundamentalne zasady, które wszyscy musimy szanować - uzasadniał swoją opinię Maas. Jego zdaniem zmniejszanie unijnych funduszy dla państw, które przyjmują np. ustawy ograniczające wolność mediów, "to jedyny język, który zrozumieją".

d1s1fmf

Zobacz także: Unia odbierze fundusze za łamanie praworządności? Czeska komisarz jest za

Agencja Reuters, która zacytowała słowa niemieckiego polityka przypomina, że w środę Europejska Partia Ludowa (EPP) zawiesiła członkostwo we frakcji węgierskiego Fideszu Viktora Orbana. Był to wyraz sprzeciwu wobec polityki węgierskiego rządu, która - w ocenie członków EPP - narusza zasady praworządności.

Agencja przypomniała również, że KE znajduje się w sporze z Polską w związku z przeprowadzoną przez PiS reformą sądownictwa.

Źródło: reuters.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s1fmf

Podziel się opinią

Share
d1s1fmf
d1s1fmf
Więcej tematów