Trwa ładowanie...
d1jrzet

Niemcy. Erika Steinbach walczy o dotacje dla fundacji AfD

Fundacja, której przewodniczy Erika Steinbach, chce wymusić dotacje ze skarbu państwa. Była szefowa Związku Wypędzonych szykuje pozew do niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Erika Steinbach walczy o dotacje dla fundacji AfD
Erika Steinbach walczy o dotacje dla fundacji AfD (Deutsche Welle, Fot: picture alliance/dpa/M. Balk)
d1jrzet

Zbliżona do prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) Fundacja Desiderius Erasmus zabiega o przydzielenie jej finansów ze skarbu państwa. W tym celu skieruje skargę do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. "Nasze skromne wnioski o dotacje" rzędu 480 tys. euro na rok 2018 i 900 tys. na rok 2019 zostały odrzucone "na podstawie dosyć niezwykłych uzasadnień" - powiedziała w Berlinie przewodnicząca Fundacji Erika Steinbach, była szefowa Związku Wypędzonych.

AfD w wielu parlamentach

Steinbach argumentuje, że zgodnie z orzeczeniem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego z 1986 roku wszystkie liczące się polityczne nurty muszą być odpowiednio uwzględnione przy finansowaniu fundacji politycznych. Dotyczy to także AfD, której przedstawiciele zasiadają w Parlamencie Europejskim, w Bundestagu i 16 parlamentach regionalnych. Zieloni zasiadają z kolei tylko w 14 parlamentach regionalnych, a FDP i Lewica tylko w 10. Ich fundacje są jednak finansowane ze środków państwowych - zaznacza Erika Steinbach.

d1jrzet

Setki milionów dla fundacji

Zbliżone do partii politycznych fundacje otrzymują z budżetu państwa dofinansowanie i środki na realizację projektów. Dotacje te wynoszą rocznie prawie 600 mln euro. Ze środków tych fundacje finansują działalność w zakresie kształcenia politycznego, projekty naukowe i przyznają stypendia.

Czytaj też: Niemcy: Historycy chcą wzięcia pod lupę fundacji zbliżonej do AfD
Polityk AfD został ciężko pobity. W tym roku spokoju nie będzie

Środki takie otrzymują: zbliżowa do CDU Fundacja im. Konrada Adenauera, Fundacja im. Friedricha Eberta (SPD), Fundacja im. Friedricha Naumanna (FDP), Fundacja im. Hannsa Seidela (CSU), Heinricha Boella (Zieloni) i Róży Luksemburg ("Lewica").

d1jrzet

Dodatkowy warunek

Nowa fundacja AfD potrzebuje środki na organizację seminariów i kursów dokształcających - powiedziała Steinbach. Szefowa fundacji nie zdradza jednak, ile jej instytucja faktycznie wydała na te cele w ubiegłym roku. - Możemy przekazać liczby, ale nie chcę - skwitowała.

Zobacz także: Wybory w Niemczech. Oto możliwe scenariusze

Steinbach skrytykowała, że pozostałe fundacje uzgodniły w 1998 roku, że warunkiem przyznania im środków ze skarbu państwa będzie co najmniej dwukrotny wybór należących do nich partii do Bundestagu. A tego warunku AfD jeszcze nie spełnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1jrzet

Podziel się opinią

Share

d1jrzet

d1jrzet
Więcej tematów