Niemcy dostarczą broń Ukrainie? Ekspert: wątpliwe jest otrzymanie niemieckich dostaw
Zdaniem eksperta wojskowego Ołeha Żdanowa, niewielkie są szanse na to, że rząd w Berlinie wywiąże się z obiecywanych Ukrainie dostaw uzbrojenia. - Wydaje mi się, że Olaf Scholz zrobi wszystko, żeby broń nie trafiła na Ukrainę - ocenił specjalista.
Od dłuższego czasu stanowisko Niemiec wobec wojny, rozpętanej przez Rosję przeciw Ukrainie, jest przedmiotem kontrowersji. Rządowi w Berlinie zarzucane jest m.in. opóźnienie w dostawach broni dla ukraińskiej armii oraz sceptycyzm wobec niektórych sankcji, nakładanych na Rosję.
Temat został poruszony na antenie telewizji TSN w rozmowie z ukraińskim ekspertem ds. wojskowości, Ołehem Żdanowem. - Niemiecki kanclerz Olaf Scholz będzie kontynuować politykę swojej poprzedniczki Angeli Merkel i Niemcy nie wyślą Ukrainie obiecanego uzbrojenia - powiedział specjalista.
Ukraina otrzyma broń od Niemiec? Ukraiński ekspert ma poważne wątpliwości
Zdaniem zaproszonego do programu gościa, kanclerz Niemiec "dołoży wszelkich starań", aby nie dostarczyć Ukrainie niemieckiego sprzętu militarnego.
- Moim zdaniem wątpliwe jest otrzymanie niemieckich dostaw. Najprawdopodobniej jest to polityka samego Scholza. Zapewne nie może się do tego przyznać publicznie, lecz skrycie kontynuuje politykę Angeli Merkel. Niedawno gazeta "Bild" wprost oskarżyła Merkel i Scholza o pranie rosyjskich pieniędzy. Dlatego wydaje mi się, że Scholz zrobi wszystko, żeby broń nie trafiła na Ukrainę - tłumaczył ekspert.
- Nie będzie to dla nas cios śmiertelny, ale na pewno bolesny. Będziemy musieli rekompensować ten brak dostawami w ramach Lend-Lease (amerykańskiej ustawy umożliwiającej szybsze przekazywanie pomocy wojskowej Ukrainie - red.) lub pomocą wojskową od innych krajów Zachodu - kontynuował Żdanow.
"Niemcy 'wykupują się' tymi pieniędzmi"
Podkreślił, że jedyną pomoc, jaką Ukraina otrzymuje od Niemiec, to wsparcie finansowe. - Oprócz pieniędzy nic do nas z Niemiec nie dociera. Jest trochę pomocy humanitarnej, ale zasadniczo otrzymujemy jedynie pomoc finansową. Niemcy tak jakby "wykupują się" tymi pieniędzmi - stwierdził.
Ocenił przy tym, że kwoty te są "rzeczywiście znaczące".
- Lecz o wiele bardziej potrzebna jest nam broń. Obiecali Gepardy - to broń do obrony przeciwlotniczej, która jest nam niezbędna, ponieważ rosyjskie lotnictwo jest bardzo aktywne i zadaje nam duże straty. Ale ani Gepardy, ani Leopardy (czołgi - red.) - całe to "niemieckie zoo", jak ja to nazywam, do nas nie dotarło - wyjaśnił Żdanow.
Kanclerz Niemiec: nikt nie dostarcza Ukrainie tyle broni, co Niemcy
Przypomnijmy, że całkowicie odmienne zdanie w stosunku do stawianych mu zarzutów ma sam kanclerz Niemiec, Olaf Scholz. Podczas wtorkowej konferencji w Wilnie jeden z dziennikarzy zapytał go wprost o scenariusz niemieckiego wsparcia militarnego dla Ukrainy. - Dlaczego tak wiele osób stwierdza, że pański rząd zawsze do ostatniej chwili zwleka z udzieleniem wsparcia i dostawą broni? - pytał reporter.
Zobacz też: "Straszne kłamstwa". Co z tymi Niemcami? Analiza z PISM może niepokoić
- Dziękuję za to pytanie, ponieważ daje mi ono możliwość skorygowania błędnego wrażenia. Faktem jest, że Niemcy są jednym z najważniejszych militarnych pomocników Ukrainy. Nikt nie realizuje dostaw na taką skalę, jak Niemcy. Tylko niewiele krajów robi bardzo dużo, jak Stany Zjednoczone. Ale Niemcy są jednym z krajów, które wykorzystują swoje możliwości na bardzo dużą skalę - odpowiedział wtedy Scholz.
Stwierdzenie, które padło z ust kanclerza Niemiec, "to oczywiste kłamstwo" - ocenił w rozmowie z Wirtualną Polską Daniel Szeligowski, ekspert PISM. Jak podkreślił, "nawet niemieckie instytucje, które prowadzą zestawienia dostaw broni do Ukrainy, pokazują, że Niemcy w czołówce krajów, które przekazują broń, nie są".
Warto również dodać, że pomoc militarną, finansową i humanitarną z 31 krajów, w tym państw Unii Europejskiej i grupy G7 rejestruje badanie "Ukraine Support Tracker". Według tego zestawienia na pierwszym miejscu znalazły się USA (pomoc wojskowa o wysokości 13,9 mld euro), na drugim Polska (1,52 mld euro), na trzecim Wielka Brytania (1,34 mld). Poza podium znalazły się zaś Niemcy (0,6 mld euro).
Źródło: PAP/Deutsche Welle