Świat"Niektórzy biskupi byli zbyt pobłażliwi wobec pedofilii"

"Niektórzy biskupi byli zbyt pobłażliwi wobec pedofilii"

Przedstawiciel watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary ksiądz Charles Scicluna przyznał, że niegdyś niektórzy biskupi byli "zbyt pobłażliwi" wobec pedofilii. Dodał, że w 2001 r. kardynał Joseph Ratzinger wprowadził linię stanowczości w takich przypadkach.

- W przeszłości, może także z powodu fałszywie rozumianej obrony dobrego imienia instytucji, niektórzy biskupi w praktyce byli zbyt pobłażliwi wobec zjawiska pedofilii - stwierdził w wywiadzie dla dziennika "Avvenire" ksiądz Scicluna, promotor sprawiedliwości w Kongregacji, której prefektem był obecny papież.

Podkreślił, że od 2001 roku, gdy rozstrzyganie w takich przypadkach znalazło się w kompetencji Kongregacji Nauki Wiary, "kardynał Ratzinger okazał mądrość i stanowczość", a także "wielką odwagę w rozwiązywaniu niektórych bardzo trudnych i drażliwych spraw".

- A zatem oskarżanie obecnego papieża o tuszowanie jest fałszywe i oszczercze - stwierdził ksiądz Scicluna odnosząc się do doniesień niemieckiej prasy, jakoby w latach 80., gdy Joseph Ratzinger był arcybiskupem Monachium i Fryzyngi, przeniesiono tam księdza pedofila.

Odpowiedzialność za tę decyzję wziął na siebie ówczesny wikariusz generalny tej archidiecezji.

Następnie ksiądz Scicluna podał statystykę, dotycząca zjawiska pedofilii w Kościele. Do jego Kongregacji w ciągu ostatnich dziewięciu lat dotarły informacje o trzech tysiącach przypadków księży i duchownych, oskarżanych o nadużycia seksualne. 10% z nich to faktyczne przypadki pedofilii - zaznaczył. 90% spraw dotyczyło oskarżeń o wykorzystywanie dojrzewających nastolatków i - jak stwierdził - "kontaktów heteroseksualnych".

A więc, podkreślił, w ciągu lat stwierdzono 300 przypadków księży pedofilów. W 10% z nich "najcięższych i szczególnie szokujących" - wyjaśnił ksiądz Charles Scicluna - papież popisał dekret o wykluczeniu ze stanu duchownego. W 10% sami księża poprosili o zwolnienie z obowiązków, wynikających z kapłaństwa, a ich prośba została przyjęta.

80% przypadków zanotowano w Stanach Zjednoczonych - poinformował przedstawiciel watykańskiej Kongregacji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)