Trwa ładowanie...

Niedzielski o "Profilaktyce 40 plus". "Zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego"

Minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki w czwartek rano zainicjowali start programu "Profilaktyka 40 plus". - Zaczynamy przywracanie, nadrabianie pewnych deficytów zdrowotnych, które są związane z cały czas obecną z nami pandemią - powiedział szef resortu zdrowia.

Konferencja z udziałem premiera i ministra zdrowia odbyła się w RaszynieKonferencja z udziałem premiera i ministra zdrowia odbyła się w RaszynieŹródło: PAP, fot: PAP/Rafał Guz
dnocvai

Adam Niedzielski wystąpił na konferencji prasowej w Raszyniedotyczącej programu "Profilaktyka 40 plus". Jak stwierdził, samo uruchomienie programu oraz zniesienie limitu przyjęć do specjalistów to "operacyjny wymiar wdrażania Polskiego Ładu, nie tylko mówienia i przygotowywania pewnych planów". Wcześniej na spotkaniu z dziennikarzami głos zabrał szef rządu. - Program Profilaktyka 40 Plus, program Polskiego Ładu, jest po to, byśmy pamiętali o naszym zdrowiu, by na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać dolegliwości - obwieścił Mateusz Morawiecki.

- Chciałbym, żeby ten 1 lipca zaczął nam wszystkim kojarzyć się z tym, że zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego. Zaczynamy przywracanie, nadrabianie pewnych deficytów zdrowotnych, które są związane z cały czas obecną z nami pandemią - oznajmił minister zdrowia.

Zobacz tez: Podwyżki dla posłów? Zdecydowany komentarz wicerzecznika PiS

Adam Niedzielski o "Profilaktyce 40 plus". "Zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego"

- Polska na tle innych krajów Europy nie wypada dobrze, jeśli chodzi o zakres stosowania profilaktyki. Mamy tu bardzo dużo do nadrobienia - kontynuował.

dnocvai

- To są naprawdę elementy, które mają znaczenie nie tylko i wyłącznie z naszego indywidualnego punktu widzenia, w jakim stanie zdrowia jesteśmy. Profilaktyka w skali ogólnospołecznej oznacza szybsze wychwytywanie chorób, lepsze wskaźniki leczenia - stwierdził Niedzielski.

- Jeżeli pandemia trafi na społeczeństwo, które jest bardziej schorowane, bardziej zaniedbane, to oczywiście skutek walki z pandemią będzie o wiele gorszy. Potraktujmy profilaktykę również jaką jedną z form przygotowywania się do ewentualności wzrostu liczby zakażeń, bo zawsze z tym musimy się liczyć - powiedział minister zdrowia.

"Jeżeli pandemia trafi na społeczeństwo bardziej schorowane, skutek walki będzie o wiele gorszy"

W trakcie konferencji prasowej Adam Niedzielski pytany był również o kwestię zniesienia limitów dostępu do specjalistów medycznych. Jest to jeden z pięciu punktów, w deklarowanym przez ministra zdrowia planie odbudowy opieki zdrowotnej w Polsce.

dnocvai

- Do tej pory mieliśmy do czynienia z tym, że kontrakty, które były podpisywane, przewidywały pewien wolumen czy wartość usług, które będą świadczone i pojawiały się wtedy tzw. nadwykonania, które w zależności od sytuacji NFZ były opłacane w całości albo regulowane tylko w części - podkreślił.

Zniesione limity przyjęć do specjalistów

- Ta nowość, to zobowiązanie finansowane państwa polega na tym, że wszystkie nadwykonania względem tych kontraktów będą w 100 proc. finansowane przez państwo. Dla pacjenta oznacza to, że jest przesłanka, by obsługiwać więcej pacjentów - wskazał.

Ułatwienie to ruszyło w czwartek 1 lipca. Poradnie specjalistyczne, które są finansowane z NFZ w ryczałcie (ponad 580 w całym kraju), będą mogły przyjąć każdego pacjenta i mieć zagwarantowaną pełną płatność za zrealizowane świadczenie. Bezlimitowe świadczenia dotyczą świadczeń wyłączonych z ryczałtu udzielonych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz niektórych świadczeń w ramach sieci kardiologicznej.

Źródło: PAP

dnocvai

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnocvai
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnocvai
Więcej tematów