Niedziele handlowe październik 2020. Sklepy otwarte 18 października. To niedziela handlowa?
Odkąd w życie weszła ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta, niedziela handlowa jest dniem długo wyczekiwanym. Jest jednak nadzieja, że obowiązujące przepisy ulegną zmianie. Czy 18 października to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Jeszcze przed rokiem niedziela handlowa przypadała w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, a w grudniu 2019 roku sklepy były otwarte w aż 3 niedziele handlowe. Niestety w styczniu 2020 roku w życie weszły kolejne zapisy ustawy, a liczba niedziel handlowych została ograniczona do zaledwie siedmiu.
Z kalendarza niedziel handlowych wynika, że najbliższa niedziela handlowa ma mieć miejsce dopiero w grudniu. Jest jednak szansa, że przepisy te ulegną zmianie. Z powodu pandemii koronawirusa politycy pracują nad projektem, dzięki któremu niedziele handlowe mogłyby odbywać się w każdą niedzielę. Zdaniem pomysłodawców takiego rozwiązania, przywrócenie niedziel handlowych pomogłoby w rozładowaniu ruchu w sklepach.
Zanim jednak nowe przepisy będą miały szansę wejść w życie, musimy uzbroić się w cierpliwość. Za nami już 5 z 7 niedziel handlowych zaplanowanych na 2020 rok. Zakupy mogliśmy zrobić kolejno w ostatnią niedzielę stycznia, dwie niedziele w kwietniu, a także ostatnie niedziele czerwca i sierpnia.
Niedziele handlowe 2020 – kalendarz:
- 26 stycznia 2020,
- 5 kwietnia 2020,
- 26 kwietnia 2020,
- 28 czerwca 2020,
- 30 sierpnia 2020,
- 13 grudnia 2020,
- 20 grudnia 2020.
Po dwie niedziele handlowe w 2020 roku zaplanowano na kwiecień i grudzień. Taki układ ma związek z ważnymi świętami przypadającymi w tych miesiącach. W kwietniu obchodzona była Wielkanoc, a w grudniu czeka nas Boże Narodzenie.
Niedziele handlowe październik 2020. Sklepy otwarte 18 października
Mimo iż najbliższa niedziela handlowa będzie miała miejsce dopiero 13 grudnia, to dziś również zrobimy zakupy. Co prawda Biedronka i Lidl będą zamknięte, ale istnieje lista placówek wolnych od zakazu handlu. Sklepy otwarte 18 października to m.in.:
- sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel,
- placówki pocztowe,
- stacje paliw,
- lokale gastronomiczne,
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express,
- apteki,
- kwiaciarnie,
- miejsca rozrywki,
- markety na dworcach PKP,
Za nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu przewidziane są surowe kary. Placówka może zostać ukarana mandatem w wysokości 1-5 tys. zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wynieść nawet 100 tys. zł.
Koronawirus. Specustawa o ochronie zdrowia. Piotr Mueller o pracy lekarzy