Trwa ładowanie...
d2etjer

Niedziele handlowe 2019. Czy jutro 27 października sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe w 2019 roku odbywają się tylko raz w miesiącu, a zakaz handlu daje się we znaki wszystkim zapracowanym osobom. Czy 27 października to niedziela handlowa? Które sklepy będą wtedy otwarte?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niedziele handlowe 2019. Czy jutro będzie niedziela handlowa?
Niedziele handlowe 2019. Czy jutro będzie niedziela handlowa? (iStock.com)
d2etjer

Niedziele handlowe 2019 – zasady zakazu handlu

Zgodnie z najnowszymi przepisami niedziela handlowa wypada tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Zgodnie z tą zasadą 27 października nie będzie obowiązywał zakaz handlu.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę i święta przewiduje wyjątki od zakazu handlu. W kwietniu dodatkowa niedziela handlowa wypadła tydzień przed Świętami Wielkanocnymi. Kolejny wyjątek będzie miał miejsce w grudniu. Zakaz handlu nie będzie wtedy obowiązywał 15, 22 i 29 grudnia.

d2etjer

Niedziela handlowa – sklepy nieobjęte zakazem handlu

Już jutro odbędzie się jedyna w październiku niedziela handlowa. Dlatego wszystkie sklepy będą otwarte. Jednak już za tydzień, 3 listopada ponownie da się we znaki zakaz handlu. Dlatego warto pamiętać, które sklepy mogą być czynne w każdą niedzielę, a także święta. Na liście takich placówek znalazły się m.in.:

  • w aptekach
  • na stacjach paliw
  • w kwiaciarniach
  • w sklepach osiedlowych (o ile klientów obsłuży właściciel placówki)
  • w lokalach gastronomicznych
  • w placówkach pocztowych
  • w sklepach działających na zasadzie franczyzy (np. Żabka, Carrefour Express, Freshmarket)
  • w miejscach rozrywki (kino, teatr, salon gier, kręgielnia)

Osoby, które nie przestrzegają zakazu handlu, powinny liczyć się z wysokimi karami. Inspektor Pracy kontrolujący placówkę może nałożyć mandat w wysokości od tysiąca do 5 tys. zł lub przekazać sprawę do sądu. Kara wymierzona przez sąd może sięgać nawet 100 tys. zł.

d2etjer

Podziel się opinią

Share

d2etjer

d2etjer
Więcej tematów