Trwa ładowanie...

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak. Poruszające kondolencje w sieci

W czwartek wieczorem w wieku 71 lat zmarł historyk i socjolog, były dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak. Jego śmierć wywołała wielkie poruszenie. W sieci pojawiły się pierwsze kondolencje i wspomnienia. Składają je m.in. dziennikarze i politycy.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak. Poruszające kondolencje w sieciNie żyje prof. Paweł Śpiewak. Poruszające kondolencje w sieciŹródło: East News
d28ysv9
d28ysv9

Prof. Śpiewaka pożegnał minister Piotr Gliński. "Zmarł Paweł Śpiewak, profesor socjologii, bardzo osobny, działacz polityczny, inspirujący recenzent życia społecznego. Wybitny i bardzo niezależny. Często niełatwy w relacjach. Zasłużony dla dziedzictwa polskich Żydów. To on zainspirował ministra kultury do powołania Muzeum Getta Warszawskiego w dawnym szpitalu Bersohnów i Baumanów oraz do podniesienia rangi Muzeum Treblinka na poziom instytucji państwowej. Różniliśmy się w wielu sprawach, ale zasługi Pawła dla Polski są niepodważalne. Cześć Jego pamięci!" - napisał na Twitterze Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Słyszę pasję Twojego głosu Pawle…"

Były europoseł Michał Boni napisał: "Uniwersytet, Solidarność, krytyczne myślenie - od lat 80. i debat o Wolnej Polsce, przez analizy transformacji, budowanie postaw wolnościowych, dyskusje o sprawności rządzenia i wartościach. Godziny rozmów, czasy oddaleń. Słyszę pasję Twojego głosu Pawle…"

Swoimi wspomnieniami podzielił się w mediach społecznościowych dziennikarz Sławomir Sierakowski, który napisał, że prof. Śpiewak był "bardzo ciekawym historykiem idei i wybitny wykładowcą".

d28ysv9

"Bardzo dużo się nauczyłem na zajęciach u niego. Na początku lat 2000-ch ostro polemizowaliśmy ze sobą, ale zawsze się szanowaliśmy mimo różnic politycznych. Uczyłem się na jego publikacjach podziemnych i tych z lat 90-tych" - dodał.

Sierakowski ocenił też, że odejście prof. Śpiewaka to "ogromna strata dla polskiej kultury".

"Nadzwyczajna, intelektualna przekora, ogromna wiedza z jednoczesnym krytycyzmem do samej wiedzy, ale przede wszystkim nadwyżka ciekawie skonstruowanej empatii. Nie brakowało sarkazmu, prowokacji, ale zawsze solidnej bazy wiedzy" - tak scharakteryzował zmarłego były minister kultury Bogdan Zdrojewski.

d28ysv9

Jak dodał "rozmowy z nim były przyjemnością, choć zawsze chropowate w najlepszym tego rozumieniu".

Poseł Koalicji Obywatelskiej Sławomir Nitras podkreślił, że zmarły był "mądrym i dobrym człowiekiem". "Ogromnie smutna wiadomość. Żegnaj Pawle" - napisał na Twitterze.

d28ysv9

Był publicystą, współpracował m.in. z "Res Publiką Nową" i "Przeglądem Politycznym", "Życiem Warszawy" i "Gazetą Wyborczą". W "Tygodniku Powszechnym" współtworzył cotygodniową sekcję Czytania. W 2005 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera w kategorii "pisarstwo religijne lub filozoficzne" za całokształt twórczości.

W 2005 roku został posłem na Sejm V kadencji. Startował z listy Platformy Obywatelskiej - jako bezpartyjny. Po zakończeniu kadencji nie starał się o reelekcję.

d28ysv9

W latach 2011–2020 był dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Źródło: Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d28ysv9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d28ysv9
Więcej tematów