"Nie wiemy, kto kieruje walką z pandemią". Prof. Filipiak o odejściu członków Rady Medycznej
- Głos członków Rady Medycznej nie był wysłuchiwany. Nie wiem, kto w tym momencie kieruje walką z pandemią w Polsce - komentuje w rozmowie z WP prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, farmakolog kliniczny, współautor pierwszego polskiego podręcznika o COVID-19.
14.01.2022 17:56
W piątek po południu trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii. Powodem decyzji miał być "brak wpływu rekomendacji na realne działania" oraz "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".
"Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - przekazali członkowie Rady Medycznej.
Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, dr Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.
"Wszyscy w środowisku się tego spodziewali". Lekarz komentuje decyzję członków Rady Medycznej
O komentarz do tej decyzji Wirtualna Polska poprosiła prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa J. Filipiaka, kardiologa, farmakologa klinicznego, współautora pierwszego polskiego podręcznika o COVID-19. - Wszyscy w środowisku spodziewalibyśmy się tego. Myślę, że warto te nazwiska zapisać złotymi zgłoskami w historii walki z pandemią w Polsce. To taki głos rozpaczy osób, które wiedzą co robić, ale i tak ich nikt nie słucha - komentuje w rozmowie z WP.
Jak dodał, nie ma żadnej wątpliwości, co do słuszności decyzji członków Rady. - Utwierdza mnie w niej dodatkowo reakcja premiera i próba "rozmywania problemu" poprzez opowiadanie, że "wśród ekspertów nie brakuje różnicy zdań" czy "istnieje wiele dróg radzenia sobie z pandemią" - tłumaczy lekarz.
- Muszę powiedzieć, że jednym z najbardziej skandalicznych faktów ostatnimi czasy był brak odwołania kurator oświaty z Małopolski, pomimo stanowiska Rady Medycznej i zdecydowanej wypowiedzi ministra Niedzielskiego, za którą również należą mu się podziękowania. Nie możemy dalej tolerować antyszczepionkowców i ludzi nierozumnych u władzy - podkreśla prof. Filipiak.
Jak zaznaczył w rozmowie z WP, "głos członków Rady Medycznej nie był wysłuchiwany". - W ogóle nie wiem, kto kieruje walką z pandemią w Polsce. Jest oczywiście minister zdrowia Adam Niedzielski, ale jest on doktorem ekonomii. Jest też lekarz Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, opowiadający o "genach sprzeciwu" i popierający dalsze procedowanie antynaukowych tez posłanki Siarkowskiej o zwolnieniu ze szczepień osób po przechorowaniu - wymieniał farmakolog kliniczny.
- Był kiedyś twarzą rządowej kampanii szczepień pewien minister, specjalista od zabezpieczeń skrzynek pocztowych, ale i on zniknął z przestrzeni medialnej. Po co się ogóle pytać, czy głos Rady Medycznej był wystarczająco wysłuchiwany, skoro tak do końca nie wiadomo, kto z decydentów miałby go słuchać? - dopytywał retorycznie lekarz.
Prof. Krzysztof Filipiak wraz ze studentami kierunku lekarskiego Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie przygotował dziesięć postulatów dot. walki z nadchodzącą piątą falą COVID-19 w Polsce.
Wśród punktów można przeczytać m.in. o natychmiastowym wprowadzeniu obowiązku szczepień dla wszystkich grup zawodowych z dużą ilością bezpośrednich kontaktów, okazywaniu paszportów covidowych w miejscach pracy, nauki, handlu, sportu, rozrywki, gastronomii i kultu religijnego, a także rygorystycznej walce z ruchami antyszczepionkowymi.
Zobacz także