Trwa ładowanie...

Nie tylko Emiraty Arabskie. Apel o pomoc Polakowi więzionemu w Tajlandii

- Musimy zrobić wszystko, żeby go stąd wydostać. On zaczyna wariować - mówi w rozmowie z WP Arkadiusz, przyjaciel Tomasza, który przebywa w więzieniu w Tajlandii. Twierdzi, że w tragicznych warunkach, co widać też na przesłanym do redakcji zdjęciu.

Share
Nie tylko Emiraty Arabskie. Apel o pomoc Polakowi więzionemu w TajlandiiŹródło: Archiwum prywatne
d1j8ids

Znają się 15 lat. Arkadiusz i Tomasz [nazwiska do wiadomości redakcji] nie spodziewali się, że wakacje w Tajlandii "zamienią się w koszmar". Teraz Arkadiusz odwiedza przyjaciela w przeludnionym więzieniu, a lada dzień będzie mu towarzyszył w transporcie do "najgorszego aresztu na świecie".

Jak poinformowało nas MSZ, sprawa obywatela polskiego jest znana konsulowi RP w Bangkoku, który jest w stałym kontakcie z zatrzymanym. "W ramach przysługujących kompetencji podejmuje stosowne działania przewidziane przepisami polskimi i tajskimi oraz monitoruje stan sprawy. Jednocześnie wyjaśniamy, że ze względu na charakter sprawy, ochronę danych osobowych oraz dobro postępowania, Ministerstwo nie udziela osobom niebędącym stroną postępowania szczegółowych informacji" - czytamy w komunikacie.

Jak opowiada w rozmowie z WP Arkadiusz, wszystko zaczęło się 19 stycznia. Tego dnia Tomasz został zatrzymany do rutynowej kontroli podczas jazdy skuterem. Według niego policjanci podrzucili mu gram marihuany i zabrali do celi.

d1j8ids

- Nie wiemy, o co chodzi. Statystyki? Łapanie na chybił trafił? Za jakąkolwiek informację musieliśmy płacić łapówki. Tomek nie mówi po angielsku, zostałem jego tłumaczem. Skontaktowaliśmy się z ambasadą i tutejszym adwokatem. Po dwóch dniach udało się chłopaka wydostać za kaucją w wysokości 2500 batów tajskich. Dostał dozór policyjny do rozprawy głównej. Czekaliśmy w napięciu, nikt nie chciał nam udzielić żadnej informacji, co go czeka - mówi nam Arkadiusz.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Teraz Tomasz jest przetrzymywany na wyspie Koh Samui w przeludnionej celi z 50 innymi skazanymi. - Zaczął się koszmar. Jest więziony w tragicznych warunkach z przestępcami z Birmy. Na więźnia przypada 0,5 m2, nie ma okien, jest straszny zaduch, nie dostają wody, jedzenie to 3x dziennie garstka suchego ryżu. Łamane są wszystkie prawa człowieka. A to jeszcze nic. Toaleta to dziura w ziemi, z której wypływają fekalia i wychodzą węże, w dodatku za skorzystanie z niej pobierana jest opłata przez tamtejszą mafię. Tak, w więzieniu rządzi mafia. Policjanci z nożami doprowadzają nowych skazanych. Noce są najgorsze. Gasną światła i rozpoczyna się jeszcze większe piekło, krzyki, bójki - opisuje Arkadiusz.

- Błagam o pomoc. On jest w opłakanym stanie psychicznym - apeluje. Codziennie odwiedza przyjaciela w areszcie.

d1j8ids

Czy się boi? Nie może, bo ktoś musi Tomaszowi podawać wodę. Strażnicy na to pozwalają, ale sprawdzają wszystko, co się wnosi.

Będzie gorzej

Tomasz czeka teraz na deportację. - Okazało się, że czeka się na nią minimum cztery tygodnie, a nie dwa dni, jak nas wcześniej zapewniał adwokat. Powodem jest biurokracja. Dowiedzieliśmy się od innego adwokata, że linie lotnicze muszą wyrazić zgodę na zabranie Tomka i wyznaczyć konkretny lot. A to trwa od czterech tygodni do kilku lub kilkunastu miesięcy, bo linie nie chcą takiej zgody wyrażać. To jest horror - tłumaczy Arkadiusz.

Tomasz ma zostać w środę przewieziony do aresztu w Bangkoku. - Najgorszego na świecie. Ludzie tam umierają, a ich ciała leżą po kilka dni, zanim ktoś łaskawie je zabierze. Nikt nic nie robi! Z zebranych informacji dowiedziałem się, że Tajlandia jest bezkarna - podkreśla Arkadiusz.

d1j8ids

Jak zaznacza, "trzeba zrobić wszystko, żeby Tomka stąd wydostać, żeby wyszedł z tego piekła jak najszybciej". - Jesteśmy załamani, robimy co możemy. Tomek wariuje, jest skrajnie załamany psychicznie, nie daje już rady. Ma myśli samobójcze. Proszę pomóżcie nam, nagłośnijcie on już tego dłużej nie wytrzyma - mówi.

Przypomnijmy, że o pomoc apeluje też Artur Ligęska, który jest przetrzymywany w więzieniu w Emiratach Arabskich. Został skazany na dożywocie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1j8ids
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j8ids
d1j8ids
Więcej tematów