Nie pal człowieku w XXI wieku!
Ok. tysiąca młodych przeciwników palenia przeszło ulicami Poznania (PAP/Remigiusz Sikora)
Antynikotynowa akcja odbyła się w czwartek pod Galerią Centrum w Warszawie w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia obchodzonego co roku 15 listopada.
15.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Każdego roku 9 milionów Polaków wypala 90 miliardów papierosów o wartości 16 miliardów zł rocznie - powiedział prof. Witold Zatoński, prezes Fundacji "Promocja Zdrowia" przy Centrum Onkologii w Warszawie oraz organizator imprezy.
W ramach obchodów związanych ze Światowym Dniem Rzucania Palenia odbył się konkurs pt. "Rzuć palenie razem z nami" oraz ogólnopolska akcja informacyjna dotycząca rzucania palenia tytoniu. W dniach 16-18 listopada w jej ramach apteki oraz punkty w centrach handlowych będą udzielały informacji dotyczących rzucania palenia. Konkurs "Rzuć palenie razem z nami" odbył się pod hasłem ochrony dzieci przed skutkami biernego palenia.
Palenie tytoniu przez kobiety w ciąży jest jednym z najważniejszych zagrożeń rozwoju tworzącego się życia. Dziecko palącej w ciąży kobiety rodzi się z mniejszą masą ciała, gorzej przygotowane do życia, niedorozwinięte - podkreślił prof. Zatoński.
W tym roku na całym świecie z powodu palenia tytoniu zmarło już 4 mln osób. Co 8 sekund umiera jedna osoba w wyniku chorób spowodowanych paleniem papierosów.
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia antynikotynowe akcje odbyły się również w Poznaniu. Przez centrum miasta przeszedł barwny korowód dzieci z poznańskich szkół niosących transparenty i skandujących: "Mamo tato, nie pal!", "Chcemy być zdrowi", "Nie pal człowieku w XXI wieku".
Zdarza się, że palą już 12- i 13-latki. Ten korowód miał przede wszystkim zwrócić uwagę dorosłych, żeby dla swoich dzieci rzucili palenie - mówiła organizatorka marszu Bożena Przebieracz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.
W korowodzie razem z dziećmi szedł prezydent Poznania. _ Nie mówię, żebyście nie spróbowali, ale pamiętajcie, żebyście nigdy nie palili. Pamiętajcie o jeszcze jednej rzeczy, każdy ma prawo wymagać, żeby w jego towarzystwie nie palono_ - powiedział do zebranych przed poznańskim ratuszem prezydent Ryszard Grobelny. (reb, ajg)