Trwa ładowanie...

Spór o psa na plaży. Sąd wyraził się jasno

Budzącym społeczne kontrowersje zakazem wprowadzania psów na polskie plaże zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Uwaga rzecznika dotyczyła konkretnych obostrzeń w spacerach po plaży z psem, wprowadzonych w gminie Ustronie Morskie. Ostatecznie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

Szczeciński sąd administracyjny orzekł, że psy mają prawo spacerować po plaży (pxh)Szczeciński sąd administracyjny orzekł, że psy mają prawo spacerować po plaży (pxh)Źródło: Licencjodawca
d2grna7
d2grna7

Już wiadomo, jak zakaz spacerów z psem na plażach ocenili sędziowie. Szczeciński sąd pochylił się nad problemem i uznał, że nie można zakazać takiej aktywności.

Stało się to po tym, jak w 2015 roku obowiązujący od lat 90. zakaz zaczęli podważać i łamać mieszkańcy i turyści. Sprawa dzielącego społeczeństwo plażowego szlabanu dla zwierzaków trafiła do wyższych instancji. Zajął się nią Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik, nie mogąc znaleźć rozstrzygnięcia, zwrócił się do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie orzekł, że taki zakaz nie ma mocy, bo kłóci się z konstytucyjnymi prawami obywatela.

d2grna7

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielkie zagrożenie w Warszawie. "Bardzo małe szanse na wypłynięcie"

Jednak wyrok potwierdzający nieważność zakazu wprowadzonego w Ustroniu Morskim nie oznacza definitywnego zwycięstwa interesów właścicieli psów nad potrzebami plażowiczów, którym przeszkadzała obecność czworonogów nad morskim brzegiem. Sąd wskazał bowiem, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, pojawiających się tam w towarzystwie zwierząt.

Nie można tego zakazać. Właścicieli psów nie powstrzymają, ale nie zwalniają z przestrzegania innych zasad

Cały czas bowiem obowiązują gminne przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku. Zobowiązują one właścicieli zwierząt do wyprowadzania na terenach publicznych swoich podopiecznych na smyczy lub nawet, w niektórych przypadkach, w kagańcach. Opiekunowie czworonogów muszą też pamiętać o obowiązku usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta.

Sprawa zakazu z Ustronia Morskiego, która toczyła się od 2015 roku, będzie mogła teraz być wzorcowa dla innych gmin. Dotyczyć może nie tylko obszarów plaży, ale też i innych dowolnych gminnych terenów publicznych.

d2grna7

Takie zakazy wprowadza przecież wiele gmin, szczególnie tych nadmorskich, gdzie plaże są latem pełne rodzin z dziećmi. W niektórych kurortach ogranicza się wejścia właścicieli z czworonogami. Mogą oni spacerować tam tylko w określonych porach roku lub dnia.

Podobnie jak w Ustroniu Morskim, działo się w Grudziądzu. Jak podaje tvn24.pl, zakaz wstępu z psami już nie obowiązuje na tutejszym kąpielisku.

d2grna7

Zniesiono go po skardze obywatela. Piotr Mierzejewski, przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Obywatelskich tłumaczy w rozmowie z tvn24, że konstytucyjne prawo do swobody przemieszczania się nie może być krępowane zasadami, wprowadzanymi przez gminne władze. Także dyrektor ośrodka wodnego nie może wprowadzać takich zakazów, a jedynie sugerować zachowania, które mają na celu ograniczenie uciążliwości dla innych osób.

Nie wszędzie jeszcze decyzja szczecińskiego sądu zmieniła rzeczywistość. Tam, gdzie miejskie uchwały ograniczające wstęp wciąż obowiązują, będzie można najpierw je zaskarżyć i w sądzie uchylić.

d2grna7

Źródło: tvn24.pl, infor.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2grna7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2grna7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj