Nie choruj w czwartki
Pacjenci przyjęci do szpitala w czwartki pozostają w szpitalu najdłużej, w porównaniu z chorymi trafiającymi tam w inne dni - obliczyli eksperci brytyjscy.
Spędzają oni w szpitalu przeciętnie jeden dzień dłużej niż chorzy przyjęci w niedzielę - oznajmili uczeni pracujący dla Institute for Public Policy Research. Raport ten sporządzili w oparciu o dane brytyjskiej narodowej służby zdrowia z pięciu lat.
Nie wynika to bynajmniej z potrzeb medycznych. Wiele szpitali w weekendy zatrudnia mniejszą liczbę personelu, co powoduje opóźnienia w leczeniu i wypisywaniu chorych - wyjaśnił Richard Brooks z IPPR.
Dodatkowy czas spędzony w szpitalu oznacza większe koszty, blokowanie łóżek, a także zwiększa ryzyko szpitalnych zakażeń - dodał ekspert.
Pacjenci, którzy w ubiegłym roku zostali przyjęci do szpitali w niedzielę, przebywali tam średnio 5,3 dnia, natomiast "czwartkowi" leżeli w szpitalu 6,3 dnia - obliczyli eksperci IPPR. Piątek też nie jest dobry na rozpoczęcie hospitalizacji; osoby trafiające tego dnia do szpitala pozostają w nim przeciętnie 6,1 dnia.