Trwa ładowanie...

NFZ zapyta o jakość wyżywienia w szpitalach. Rusza ankieta dla pacjentów

Od wtorku ankieterzy NFZ-u będą dzwonić do osób, które ostatnio przebywały w szpitalu. Fundusz chce poznać ich ocenę pobytu w publicznych placówkach. W pytaniach zostaną poruszone m.in. kwestie takie jak jakość wyżywienia, czystość, zachowywanie ciszy nocnej czy komunikacja z personelem.

NFZ zapyta o jakość wyżywienia w szpitalach. Rusza ankieta skierowana do pacjentów ONFZ zapyta o jakość wyżywienia w szpitalach. Rusza ankieta skierowana do pacjentów OFot: FOT. TOMASZ HO
d446hzw
d446hzw

O ankiecie poinformował w mediach społecznościowych minister zdrowia. "Od 26 października ruszamy z ankietą oceny doświadczeń pacjenta z pobytu w szpitalu. Pacjenci, którzy przebywali ostatnio w szpitalu, będą proszeni o odpowiedź na 9 pytań dotyczących jakości komunikacji, traktowania i wyżywienia. Z góry dziękuję za poświęcony czas" - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

Do wpisu minister załączył link, pod którym można zapoznać się ze szczegółami akcji. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że udział w badaniu jest całkowicie anonimowy. Jego celem jest, jak napisano, "poznanie opinii pacjentów i dziedzin wymagających poprawy".

Oprócz numeru telefonu ankieterzy będą znali płeć osoby, do której dzwonią, w którym szpitalu w ostatnim czasie przebywała oraz kiedy zakończyło się leczenie.

Zobacz też: wyprzedzał "na trzeciego". Mrożące krew w żyłach wideo z Podlasia

"Ankieterzy nie będą mieli danych osobowych (takich jak imię i nazwisko, PESEL) pacjentów, do których dzwonią, ani danych o rodzaju świadczenia, z jakiego pacjenci korzystali. Dane zostaną wykorzystane tylko w celu przeprowadzenia badania ankietowego dotyczącego monitorowania jakości i dostępności świadczeń" - podkreśla NFZ.

d446hzw

Każdą z dziewięciu poruszonych kwestii pacjenci będą oceniać w skali od 0 do 10.

Ankieta NFZ. O co będą pytani pacjenci?

Pierwsze pytanie będzie dotyczyło personelu medycznego. Fundusz chce wiedzieć, na ile pacjenci oceniają jego "zaangażowanie w uśmierzanie bólu".

Drugie odnosi się do jednej z najbardziej kontrowersyjnych kwestii dotyczących pobytu w publicznych placówkach służby zdrowia. Ankieterzy zapytają o to "jaka była jakość wyżywienia w szpitalu", które od lat cieszy się nie najlepszą opinią.

Kolejne cztery pytania dotyczą bezpośrednio lekarzy i pielęgniarek. Pacjenci ocenią tutaj "czy komunikacja była zrozumiała", na ile personel "zrozumiale informował o ryzyku związanym z lekami", "czy zespół medyczny zapewnił wsparcie emocjonalne" oraz, czy "włączał pacjenta w decyzje o leczeniu".

d446hzw

Na końcu ankiety zostaną poruszone tematy związane z ogólnymi warunkami pobytu w szpitalu. NFZ chce wiedzieć, czy bezpośrednie otoczenie pacjentów było czyste, a także "czy w nocy była cisza".

Ostatnie pytanie ma charakter podsumowujący. Ankieterzy poproszą w nim o ocenę, na ile prawdopodobne jest, że pacjenci polecą placówkę, w której przebywali.

Tożsamość ankietera można potwierdzić

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że w razie wątpliwości, czy dzwoniąca osoba jest tą, za którą się podaje, jej tożsamość można sprawdzić, dzwoniąc do Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod numerem 800 190 590.

Zobacz też:

d446hzw
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d446hzw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d446hzw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj