Nazwał prezydenta "bydlę i pajac" - radny PiS bez kary
Warszawska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie publicznego znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego przez radnego PiS Macieja Maciejowskiego - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
19.01.2012 | aktual.: 20.01.2012 12:05
Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, tłumaczyła, że postępowanie umorzono z braku znamion czynu zabronionego. Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne.
Informacja ta ucieszyła radnego PiS, który stwierdził, że to "bardzo dobra wiadomość". - Rzeczywiście się wtedy zagalopowałem, ale to nie była sprawa kryminalna dla prokuratury, a polityczna - dodał Maciejowski.
Prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w listopadzie w sprawie publicznego znieważenia prezydenta, za co grozi do trzech lat więzienia.
1 listopada, po awaryjnym lądowaniu kpt. Tadeusza Wrony Boeingiem 767 w Warszawie, Maciejowski napisał na Twitterze: "Cywilny boeing jest przygotowany do lądowania na brzuchu a bombowiec Tu-154 nie wytrzymuje zderzenia z brzozą tak?!!!!!!". Po kilku chwilach dodał: "A teraz te szuje z PO będą piały jaki to wielki sukces ryżego". Gdy zapowiedziano konferencję prasową prezydenta Bronisława Komorowskiego, który gratulował pilotowi Boeinga, kpt. Tadeuszowi Wronie lądowania, radny dopisał: "Miała być konf. LOT, ale to bydlę musi się podlansować, podziękuj swoim panom z Kremla pajacu".
Na wniosek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego sprawą zajął się rzecznik dyscypliny partyjnej. Sam Maciejowski dzień później napisał: "Rzeczywiście nie wypada używać słów 'pajac' i 'bydlę' wobec urzędującego prezydenta. Przepraszam za epitety, podtrzymując tezę". 17 listopada Rada Warszawy odwołała Maciejowskiego z funkcji wiceszefa stołecznej komisji kultury, wskazując, że czyni tak wobec "publicznego znieważenia prezydenta", co "nie licuje z godnością radnego oraz jest skandalicznym wyrazem braku kultury politycznej i szacunku do Prezydenta RP, wybranego w demokratycznych wyborach".
W lipcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 135 par. 2 Kodeksu karnego, przewidujący karę do trzech lat więzienia za publiczne znieważenie prezydenta RP, jest zgodny z ustawą zasadniczą. TK podkreślił, że prezydentowi "należny jest szczególny szacunek i cześć", a jego znieważenie jest zarazem "znieważeniem samej Rzeczypospolitej".
Najgłośniejszym trwającym śledztwem o znieważenie głowy państwa jest sprawa autora strony antykomor.pl. Były tam m.in. gry polegające na strzelaniu do wizerunku Komorowskiego oraz zdjęcia przedstawiające go - jak podkreślała ABW - jako "prostytutkę, homoseksualistę, pijaka, Józefa Stalina, uczestnika czynności seksualnych". W maju br. ABW weszła do mieszkania autora strony i zabezpieczyła jego laptop, co zleciła prowadząca śledztwo prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim.