Skandal związany ze strojami piłkarzy Niemiec. Adidas zareagował
Adidas i Niemiecki Związek Piłki Nożnej w odpowiedzi na krytykę fanów zaprzestały sprzedaży koszulek z numerem 44 ze względu na ich podobieństwo do nazistowskiego symbolu SS.
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbędą się w tym roku w Niemczech, gdzie niemiecka reprezentacja automatycznie zakwalifikowała się jako gospodarz rozgrywek.
Niedawno zaprezentowano nowy strój piłkarski, który niemieccy piłkarze będą nosić podczas turnieju. Nie uniknięto przy tym jednak kontrowersji. Wiele osób zauważyło, że liczba 44 widniejąca na niektórych koszulkach przypomina symbol Schutzstaffel SS (oddziału reżimu Adolfa Hitlera w czasach nazistowskiej dyktatury).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wjechał na środek ronda. Nagrali "popis" kierowcy bmw
Historyk Michael König po raz pierwszy podjął tę kwestię, twierdząc, że widniejący na koszulce projekt liczby 44 jest "bardzo wątpliwy". Symbol SS zaprojektowano w 1929 roku dla jednostek nazistowskich, m.in. Gestapo i strażników obozów koncentracyjnych. Rzecznik Adidasa, Oliver Brüggen, zaprzeczył, jakoby podobieństwo zestawu do nazistowskich symboli było zamierzone.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Producent odzieży sportowej Adidas i Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB) odpowiedzieli na krytykę dotyczącą projektu nowych strojów reprezentacji narodowych i odpowiednio dostosowali sprzedaż.
W poniedziałkowe popołudnie w sklepie Adidasa nie było już możliwości personalizacji koszulek, dodając na nich swoje imiona, nazwiska i numery, a DFB wstrzymało dostawę zamówionych już koszulek z liczbą 44 w swoim sklepie internetowym.
Federacja oświadczyła, że wraz ze swoim partnerem, 11teamsports, który jest odpowiedzialny za projekt strojów piłkarskich reprezentacji Niemiec, szuka alternatywnego wzoru numeru 4.
Euro 2024
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w Niemczech, które odbędą się w dniach 14 czerwca – 14 lipca. W przypadku awansu na mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski zmierzy się w grupie z Holandią, Francją oraz Austrią.
Źródło: BBC