Trwa ładowanie...

Wyraźny sprzeciw Niemiec. "Nie wolno robić Rosji tej przysługi"

Władimir Putin chce uwolnienia powiązanego z FSB Wadima Krasikowa. Wymiana skazanego na dożywocie w Niemczech więźnia mogłaby być szansą na wolność dla przetrzymywanego od roku w Rosji dziennikarza z USA, Evana Gershkovicha - donosi BBC.

Wladimir Putin Wladimir Putin Źródło: PAP, fot: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL
d4ji1lw
d4ji1lw

BBC przypomina, że Wadim Krasikow to obywatel Rosji powiązany z FSB, skazany w Niemczech za morderstwo czeczeńskiego przywódcy.

Zelimkhan Khangoshvili został zastrzelony w biały dzień w Berlinie przez mężczyznę na rowerze z wyciszonym Glockiem 26. Wszystko wskazuje na to, że Krasikow dokonał tego morderstwa na zlecenie rosyjskich służb. Agent został zatrzymany i skazany na dożywocie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Putin robi nieskoordynowane ruchy? "Zwierzę w matni"

BBC przypomina, że w wywiadzie dla amerykańskiego prorosyjskiego dziennikarza, prezydent Rosji Władimir Putin zdawał się potwierdzać doniesienia, jakoby jego kraj zabiegał o uwolnienie Krasikowa w zamian za amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha.

d4ji1lw

W marcu minął rok, odkąd Gershkovich, reporter "The Wall Street Journal", został zatrzymany w Rosji pod zarzutem szpiegostwa.

Niemcy są przeciwni

Według BBC najbardziej realnym sposobem na uwolnienie amerykańskiego dziennikarza byłaby wymiana go na rosyjskiego agenta. To jednak wymagałoby współpracy USA, Niemiec i Rosji.

Na ten moment nie ma jednoznacznej zgody Niemiec na taki krok. Niemiecki wymiar sprawiedliwości jest przekonany, że Krasikow działał na zlecenie Kremla.

Ulrich Lechte, którego Wolna Partia Demokratyczna wchodzi w skład rządu kanclerza Olafa Scholza, podkreślał, że Niemcom "nie wolno robić Rosji tej przysługi". Jak dodał, "determinacja Putina jest wyraźnym przyznaniem się do winy i pokazuje, jak bez skrupułów Rosja była w stanie działać w Niemczech".

d4ji1lw

Przeciwko uwolnieniu Krasikowa jest też trzech członków rządowej komisji spraw zagranicznych, do których zwróciła się stacja BBC.

Nawet gdyby była polityczna wola do wymiany amerykańskiego dziennikarza na skazanego mordercę, to w Niemczech nie ma mechanizmu prawnego, który pozwalałby na taką sytuację - zauważają eksperci, z którymi rozmawiali dziennikarze BBC.

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ji1lw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4ji1lw
Więcej tematów