Trwa ładowanie...

Nawalny rzuca wyzwanie Kremlowi. Wzywa do masowych protestów

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny zaapelował do swych zwolenników o udział w protestach 7 października w 80 miastach Rosji, w tym Moskwie i Petersburgu. Polityk odbywa obecnie karę aresztu administracyjnego za wzywanie na manifestacje bez zezwolenia.

Nawalny rzuca wyzwanie Kremlowi. Wzywa do masowych protestówŹródło: PAP/EPA
d3q87zy
d3q87zy

Pikiety mają odbyć się w 80 miastach Rosji, w których Nawalny uruchomił do tej pory swoje sztaby wyborcze. Polityk od miesięcy przygotowuje się do wyborów prezydenckich w Rosji. Nie wiadomo jednak, czy będzie mógł wystartować. W lutym został uznanym za winnego w procecie dotyczącym defraudacji. Wyrok pozbawił go biernego prawa wyborczego. Nawalny próbuje poprzez mobilizację społeczeństwa odzyskać możliwość startu przeciwko Władimirowi Putinowi.

Najważniejsze zgromadzenie w sobotę ma się odbyć w Petersburgu na Polu Marsowym. Władze miasta uważają, że akcja ta nie uzyskała zezwolenia, i skierowały do organizatorów zawiadomienie, iż próby jej przeprowadzenia będą uznane za nielegalne.

Nawalny w areszcie

Nawalny został skazany w poniedziałek na 20 dni aresztu za wezwania do udziału w spotkaniach odbywających się bez zezwolenia. W ostatnich miesiącach polityk i bloger piętnujący korupcję w elitach stał się twarzą rosyjskiej opozycji. Kreml nie odpuszcza opozycjoniście. We wtorek policja weszła do jego sztabu w Petersburgu. Zabrano materiały agitacyjne i aresztowano jego współpracownicę.

Dwukrotnie w ciągu tego roku - pod koniec marca i w czerwcu - w odpowiedzi na apel Nawalnego tysiące ludzi w wielu miastach kraju wzięło udział w protestach przeciw korupcji. Demonstracje te zakończyły się zatrzymaniami. Wobec niektórych uczestników wszczęto sprawy karne, oskarżając ich o przemoc wobec policjantów; zapadło kilka wyroków pozbawienia wolności.

Zobacz też: Marsz opozycji w Moskwie. Uczcili Borysa Niemcowa

d3q87zy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q87zy
Więcej tematów