Naukowcy mają przepis na młodość. "Już gram dziennie robi różnicę"
Bogata w korzystne składniki i uboga w cukier dieta jest związana z niższym wiekiem biologicznym organizmu na poziomie komórkowym - ustalili badacze. Okazuje się, że już gram cukru robi różnicę. Naukowcy potwierdzili również, że najzdrowsze (a nie tylko najsmaczniejsze) jest żywienie wg. diety śródziemnomorskiej.
Naukowcy z University of California, San Francisco zaprosili do badania ponad 300 kobiet w średnim wieku, rasy białej oraz czarnej.
Średnio - według deklaracji - spożywały one 61,5 grama cukru dodanego dziennie, chociaż rozpiętość w tym względzie była duża: od zaledwie 2,7 do 316 gramów dodanego cukru dziennie. Tabliczka mlecznej czekolady zawiera około 25 gramów cukru dodanego, a puszka coli około 39 gramów - przypominają naukowcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pan Ryszard po niemal 20 latach zamyka sklep w Krakowie. Tłumy ruszyły z pomocą
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaleca, aby dorośli spożywali nie więcej niż 50 gramów dodanego cukru dziennie.
Następnie badacze przyjrzeli się świadczącym o wieku komórek zmianom epigenetycznym (dotyczącym aktywności różnych genów). Okazało się, że im zdrowiej ktoś się odżywiał, tym komórki były młodsze.
Gram robi różnicę
Niekorzystne zmiany można było przy tym zauważyć już przy konsumpcji dodatkowego grama cukru dziennie.
- Biorąc pod uwagę, że wzorce epigenetyczne wydają się być odwracalne, może się okazać, że eliminacja 10 gramów cukru dodanego dziennie jest równoznaczna z cofnięciem zegara biologicznego o 2,4 miesiąca, jeśli będzie utrzymywana przez pewien czas - mówi współautorka badania, prof. Barbara Laraia.
Jedz, jak południowcy
Szczególnie korzystnie działało żywienie według tzw. diety śródziemnomorskiej. Istotne były przy tym składniki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniacze, w tym kluczowe witaminy i minerały.
- Badane przez nas diety są zgodne z obecnymi zaleceniami dotyczącymi zapobiegania chorobom i promowania zdrowia, a zwłaszcza podkreślającymi siłę przeciwutleniających i przeciwzapalnych składników odżywczych - powiedziała dr Dorothy Chiu, główna autorka badania opublikowanego w "JAMA Network Open".
- Wiemy, że wysoki poziom dodanych cukrów wiąże się z pogorszeniem zdrowia metabolicznego i wcześniejszym występowaniem chorób. Cukier działa prawdopodobnie silniej, niż jakikolwiek inny czynnik żywieniowy. Teraz wiemy także, że przyspieszone starzenie epigenetyczne leży u podstaw tego związku, a to prawdopodobnie jeden z wielu sposobów, na jakie nadmierne spożycie cukru ogranicza długowieczność - dodała współautorka odkrycia, dr Elissa Epel.
Czytaj również:
Źródło: PAP/WP