Trwa ładowanie...
wojsko

NATO zwiększy swoje siły w Afganistanie. Chodzi o kilka tysięcy żołnierzy

- Władze wojskowe poprosiły o kilka tysięcy dodatkowych żołnierzy. Mogę potwierdzić, że zwiększymy naszą obecność w Afganistanie – ogłosił szef NATO, Jens Stoltenberg.

Share
NATO zwiększy swoje siły w Afganistanie. Chodzi o kilka tysięcy żołnierzy
Źródło: 123RF.COM
dbfbmp9

NATO zwiększy siły w Afganistanie. Ale jak zapewnił Jens Stoltenberg nie chodzi o wzmocnienie operacji bojowych, ale o wsparcie sił afgańskich, które walczą z talibami. Dzięki temu Afgańczycy mają wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju.

Jens Stoltenerg pytany o zaangażowanie USA odparł, że na razie nie należy oczekiwać deklaracji ze strony Amerykanów. Administracja prezydenta Donalda Trumpa nie ogłosiła jeszcze w tej sprawie decyzji.

dbfbmp9

Amerykańscy dowódcy w regionie od miesięcy domagają się przysłania do Afganistanu kilku tysięcy dodatkowych wojsk, by wesprzeć afgański rząd w walce z talibami.

Według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się AFP, w roku 2018 trzeba by wysłać do Afganistanu 2,5-3 tys. dodatkowych żołnierzy, by NATO mogło wywiązać się ze swojej misji w tym kraju.

Misja NATO w Afganistanie

Siły pod dowództwem NATO w Afganistanie liczą obecnie ok. 13 450 żołnierzy. Sojusz uczestniczy w szkoleniu afgańskich sił zbrojnych w ramach misji "Resolute Suport". W 2014 r. zakończono misję bojową.

Reuters informuje, że USA chce wysłać do Afganistanu 3-5 tys. dodatkowych żołnierzy, a pozostali sojusznicy w sumie ok. 1,2 tys.

dbfbmp9

Podziel się opinią

Share
dbfbmp9
dbfbmp9
Więcej tematów