Trwa ładowanie...

NATO i UE ogłosiły deklarację o wzmocnieniu współpracy

• NATO i UE ogłosiły w Warszawie deklarację o wzmocnieniu współpracy
• To pierwszy tego rodzaju wspólny dokument
• Dotyczy on m.in. zwalczania zagrożeń hybrydowych
• Jean-Claude Juncker: Silniejsza Unia oznacza silniejsze NATO
• - Nasza infrastruktura może być zaatakowana, system bankowy - zhakowany, obywatele narażeni - mówił szef RE Donald Tusk
• Tusk: W UE i NATO obowiązują różne reguły
• Stoltenberg: Razem będziemy jeszcze bardziej skuteczni

NATO i UE ogłosiły deklarację o wzmocnieniu współpracyŹródło: PAP/EPA, fot: Jakub Kamiński
d280ch1
d280ch1

Podpisy pod deklaracją złożyli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz szefowie Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Wzmocnienie współpracy pomiędzy Unią a NATO będzie też jednym z głównych tematów szczytu Sojuszu, który rozpocznie się po południu w Warszawie.

Wspólna deklaracja określa nowe dziedziny, w których UE i NATO mają zacieśnić praktyczną współpracę w obliczu nowych wyzwań dla bezpieczeństwa europejskiego i transatlantyckiego. Dotyczy w szczególności działań w obliczu zagrożeń hybrydowych, a także poprawy cyberbezpieczeństwa, komunikacji strategicznej, koordynacji ćwiczeń oraz bezpieczeństwa morskiego.

Silniejsza Unia to silniejsze NATO

Silniejsza Unia oznacza silniejsze NATO, a silniejsze NATO oznacza silniejszą Unię - tak szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker skomentował podpisanie deklaracji o wzmocnieniu współpracy między NATO i UE. Dodał, że działania UE i NATO się uzupełniają.

- Dziś podpisaliśmy deklarację, którą wysyłamy klarowny sygnał: silniejsza Unia oznacza silniejsze NATO, a silniejsze NATO oznacza silniejszą Unię. Nasze działania, nasze zasoby się ze sobą wzajemnie uzupełniają - powiedział szef KE na konferencji po podpisaniu deklaracji.

d280ch1

Według szefa Komisji Europejskiej UE i NATO podpisując deklarację, podjęły decyzję, by "zrobić jeszcze więcej". - Powinniśmy skorzystać ze wszystkich narzędzi, które mamy do naszej dyspozycji. Unia powinna być ambitna - mówił Juncker.

Szef KE podkreślił także konieczność skutecznej współpracy UE ze Stanami Zjednoczonymi. Ocenił także, że "niezwykle ważną" działalność obserwacyjną w obszarze Morza Egejskiego wykonuje unijna agencja ds. granic Frontex.

- To pokazuje, że współpraca NATO z Unią Europejską jest rzeczą praktyczną i konieczną. Bardzo często wzajemnie się uzupełniamy, co nie wyklucza bliższej współpracy, ponieważ cały czas jesteśmy w obliczu niestabilności, a zatem nie możemy uciekać się do introspekcji czy izolacjonizmu. Jesteśmy połączeni przez unię celu - powiedział.

Tusk: w UE i NATO obowiązują różne reguły

- UE i NATO powinny się wzajemnie uzupełniać i wzmacniać; w ich współpracy chodzi o wspólne wartości i o prawdziwe życie - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Nasza infrastruktura może być zaatakowana, system bankowy - zhakowany, obywatele narażeni - mówił.

d280ch1

Na konferencji prasowej po podpisaniu deklaracji o wzmocnieniu współpracy pomiędzy NATO i UE, Tusk powiedział, że organizacje te nie powinny stanowić alternatywy, tylko wzmocnić współpracę.

- Zamiast podtrzymywania iluzji, że poruszamy się tuż obok, powinniśmy zwiększyć wartość, którą pokładamy w naszych przyjaciołach z NATO. Dlatego też wzmacniamy partnerstwo strategiczne pomiędzy UE a Sojuszem Północnoatlantyckim - powiedział szef Rady Europejskiej.

Tusk podkreślił, że choć w obu organizacjach obowiązują różne reguły, to UE i NATO wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają. Wskazywał, że należy koordynować wspólne działania i prowadzić ćwiczenia.

d280ch1

- Bo chodzi o rzeczywiste życie. Nasza infrastruktura krytyczna może być zaatakowana, system bankowy może być zhakowany, nasi obywatele mogą być narażeni na kampanie dezinformacyjne prowadzone przez sieci społecznościowe, a ponieważ bardzo często nasze bezpieczeństwo zaczyna się na granicach naszych partnerskich państw i sąsiadów, to powinniśmy też zwiększyć ich zdolności, by oni mogli też zareagować na róże zagrożenia - powiedział Tusk.

Jak dodał, traktat NATO głosi, że Sojusz chroni wartości, wspólne dziedzictwo cywilizacyjne narodów w oparciu o demokrację, wolności osobiste oraz praworządność. Zaznaczył, że takie same wartości przyświecały powstaniu UE. Podkreślił, że wierność względem tych zasad jest nie tylko zalążkiem wspólnych działań, ale też powodem, dla którego "jesteśmy gotowi bronić jeden drugiego".

Stoltenberg: Razem będziemy jeszcze bardziej skuteczni

- Razem będziemy jeszcze bardziej skuteczni w obronie naszych obywateli i naszych wspólnych wartości - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po podpisaniu w w Warszawie deklaracji NATO i UE o wzmocnieniu współpracy.

d280ch1

- Donaldzie, Jean-Claudzie, mogę z radością i dumą powiedzieć, że będziemy lepiej współpracowali - powiedział Stoltenberg zwracając się do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska oraz szefa Komisji Europejskiej Jean-Claud Junckera na wspólnej konferencji prasowej.

- NATO i UE wniosły wkład we wzmacnianie pokoju i stabilności; cieszyliśmy się nimi przez dziesięciolecia w Europie - podkreślił Stoltenberg.

Szef NATO zapowiedział także rozszerzenie współpracy w basenie Morza Śródziemnego. - Wymiana informacji i koordynacja działań pozwolą na skuteczniejsze przeciwdziałanie nielegalnej migracji i terroryzmowi - dodał Stoltenberg.

d280ch1

- Zwiększymy też komunikację strategiczną, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa" - mówił. - Ponadto opracowujemy różne scenariusze dotyczące zagrożeń hybrydowych, tak aby wiedzieć, jakie państwo podejmuje jakie działania - dodał sekretarz generalny Sojuszu.

"Ani NATO, ani UE samodzielnie nie są w stanie odpowiedzieć na stawianie przed nimi wyzwania"

- Jest to konieczne, ze względu na bezprecedensowe wyzwania, przed jakimi stoimy. Ani NATO, ani UE samodzielnie nie są w stanie odpowiedzieć na te wyzwania. Ale razem możemy opracować takie narzędzia, które są konieczne dla ochrony naszych obywateli i w ten sposób też zwiększymy stabilność w naszym sąsiedztwie - podkreślił Stoltenberg.

Podkreślił jednolite stanowisko sojuszu i UE w sprawie Rosji, a także współpracę w walce z przemytnikami ludzi w rejonie Morza Egejskiego.

- Już zawarliśmy więcej uzgodnień w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, niż w ciągu poprzedzających 13 lat. To świadczy o tym, że rozwija się współpraca między NATO a UE. Teraz nadszedł czas, by podnieść tę współpracę na wyższy poziom - powiedział Stoltenberg.

d280ch1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d280ch1
Więcej tematów