Trwa ładowanie...
d1hr28k

Następna runda rozmów Unii z Serbią zależy od wydania Mladicia

Przedstawiciele Unii Europejskiej zapowiedzieli w Belgradzie, że następna runda rozmów w sprawie zacieśnienia więzów Serbii i Czarnogóry z UE zależeć będzie od tego, czy zostanie aresztowany i przekazany haskiemu trybunałowi generał Ratko Mladić, oskarżony o ludobójstwo.

d1hr28k
d1hr28k

Delegacja UE prowadziła w Belgradzie drugą rundę negocjacji o układzie stowarzyszeniowym, pierwszym etapie do członkostwa w Unii. Poprzednia runda odbyła się w listopadzie ubiegłego roku.

W miniony piątek prokurator generalna trybunału ds. zbrodni w b. Jugosławii Carla del Ponte poinformowała UE o postępach we współpracy z Belgradem w poszukiwaniu Mladicia, co pozwoliło na rozpoczęcie drugiej tury rozmów.

Zdaniem przewodniczącego delegacji UE Reinharda Priebego "nic się nie zmieniło w polityce Unii co do żądania pełnej współpracy Serbii i Czarnogóry z trybunałem".

UE przedłużyła 31 marca do końca kwietnia termin, w jakim Serbia ma przekazać haskiemu trybunałowi generała Mladicia.

d1hr28k

Belgrad stale powtarza, że robi wszystko, aby znaleźć Mladicia. W mediach pojawiły się spekulacje, że rozważa on bądź poddanie się, bądź samobójstwo, aby uniknąć aresztowania.

Premier Serbii Vojislav Kosztunica obiecał niedawno Unii znaleźć, aresztować i "bezzwłocznie" przekazać Mladicia do Hagi.

Mladić i przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić ukrywają się od 1995 roku, kiedy haski trybunał oskarżył ich o ludobójstwo. Winni są masakry około 8 tysięcy muzułmanów w Srebrenicy.

d1hr28k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hr28k
Więcej tematów