ŚwiatNASA wysłała satelitę do zbadania tajemniczych chmur

NASA wysłała satelitę do zbadania tajemniczych chmur

Agencja NASA wystrzeliła rakietę z satelitą AIM, który zbada tajemnicze chmury występujące w atmosferze ziemskiej na wysokości około 80 km.

26.04.2007 | aktual.: 26.04.2007 06:05

Polarne chmury mezosferowe, nazywane również obłokami srebrzystymi, mogą być obserwowane jedynie o zmierzchu lub o świcie, najczęściej w pasie między 50. i 60. stopniem szerokości geograficznej północnej i południowej. Są to najwyżej położone chmury widoczne z ziemi.

Obłoki srebrzyste są stosunkowo nowym fenomenem. Po raz pierwszy zaobserwowano je w latach 80. XIX wieku, niedługo po erupcji wulkanu Krakatau w Indonezji. W ostatnich latach obłoki srebrzyste widoczne są jednak coraz częściej, także na nietypowych długościach geograficznych. Stają się również coraz jaśniejsze.

Niektórzy naukowcy sądzą, że działalność człowieka jest odpowiedzialna za zmianę warunków w mezosferze, które z kolei wpływają na proces formowania się obłoków.

Satelita AIM będzie badał obłoki z wysokości 600 km na ziemią przez dwa lata i być może przyniesie odpowiedź na wiele nurtujących naukowców pytań. Przeanalizuje warunki powstawania tych chmur, przede wszystkim źródło pochodzenia jąder kondensacyjnych na tak dużej wysokości.

Samolot, z którego wypuszczono rakietę mającą wynieść satelitę na orbitę okołoziemską, wystartował z bazy Vandenberg w Kalifornii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)