Trwa ładowanie...
d2kqd5x

NASA: sonda InSight wylądowała na Marsie. Są pierwsze zdjęcia!

NASA opublikowało już pierwsze zdjęcia z powierzchni Marsa! 26 listopada sonda InSight wylądowała na Czerwonej Planecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA: sonda InSight wylądowała na Marsie. Są pierwsze zdjęcia!
NASA: sonda InSight wylądowała na Marsie. Są pierwsze zdjęcia! (Getty Images)
d2kqd5x

NASA: Sonda InSight wylądowała na Marsie

Wieczorem, 26 listopada, NASA umieściła sondę InSight na powierzchni Marsa. Obiekt wylądował po przebyciu blisko 485 mln kilometrów i siedmiu miesiącach podróży (sonda wystartowała 5 maja 2018 roku). Zanim jednak doszło do szczęśliwego lądowania, naukowcy NASA przeżyli "siedem minut grozy". Kiedy lądownik przedzierał się przez atmosferę Marsa, nie było możliwości, aby ktokolwiek mógł mieć nad nim kontrolę. To była prawdziwa chwila próby dla wszystkich zaangażowanych w projekt marsjańskiej misji.

Warto zaznaczyć, że sonda InSight weszła w atmosferę Czerwonej Planety z prędkością blisko 20 tysięcy kilometrów na godzinę. W czasie siedmiu minut InSight spowolniła hamując aerodynamicznie, otworzyła spadochron i delikatnie wylądowała na powierzchni Marsa.

d2kqd5x

NASA: Sonda InSight rozpoczyna pracę na Marsie

Sonda InSight wylądowała w bardzo bliskiej odległości od łazika Curiosity, który od kilku lat przemierza powierzchnię Marsa. W ramach swojej misji ma zbadać wnętrze planety, aby naukowcy mogli poznać procesy kształtujące Marsa na wczesnych etapach ewolucji Układu Słonecznego.

InSight już rozpoczęła swoją pracę. Zaraz po wylądowaniu przesłała pierwsze zdjęcie. Warto zaznaczyć, że na pokładzie lądownika znajdują się dwie kamery, które będą dokumentowały Czerwoną Planetę. Dzięki InSight NASA ma również możliwość umieszczenia sejsmometru na powierzchni Czerwonej Planety. Specjalna, pionierska konstrukcja pozwoli urządzeniu na wwiercenie się na 5 metrów pod powierzchnię Marsa. InSight po raz pierwszy użyje również magnetometru.

Sonda InSight wylądowała na Marsie. NASA publikuje pierwsze zdjęcia! Getty Images
Sonda InSight wylądowała na Marsie. NASA publikuje pierwsze zdjęcia! (Getty Images)
d2kqd5x

Podziel się opinią

Share
d2kqd5x
d2kqd5x
Więcej tematów