Trwa ładowanie...

"Naruszyła zasadę obiektywizmu". Rzecznik SN skarży się na dziennikarkę TVN

Rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski uważa, że dziennikarka TVN dopuściła się manipulacji. Chodzi o zacytowanie fragmentu komunikatu o orzeczeniu TSUE. Złożył w tej sprawie skargę do Rady Etyki Mediów.

"Naruszyła zasadę obiektywizmu". Rzecznik Sądu Najwyższego skarży się na dziennikarkę "Naruszyła zasadę obiektywizmu". Rzecznik Sądu Najwyższego skarży się na dziennikarkę Źródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
d2jx7x5
d2jx7x5

O sprawie poinformował portal wirtualnemedia.pl. Skarga Stępkowskiego jest związana z programem "Fakty po Faktach" z 18 października, w którym wziął udział. Jak przekonuje rzecznik SN, prowadząca Katarzyna Kolenda-Zaleska "naruszyła art. 12 ustawy Prawo prasowe oraz określone w Karcie Etyki Mediów zasady: prawdy, obiektywizmu oraz zasadę oddzielenia informacji od komentarza".

W programie, o którym mowa, poruszono wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący trybu powoływania sędziów Sądu Najwyższego. Jak stwierdziła dziennikarka, zgodnie z nowym orzeczeniem, powołanie Stępkowskiego do SN może być wadliwe.

Rada Etyki Mediów odpowiada

Rzecznik SN napisał w uzasadnieniu swojej skargi, że "red. prowadząca przytoczyła fragment komunikatu prasowego TSUE korespondujący z p.152 wyroku w sposób wybiórczy i zafałszowujący rzeczywistą treść wywodu Trybunału, który był sformułowany w trybie warunkowym, z zastrzeżeniem, że sam TSUE nie dokonuje oceny, a jedynie stwierdza, jakiej oceny może dokonać sąd krajowy po zastosowaniu odpowiednich kryteriów".

Na odpowiedź REM nie trzeba było długo czekać. "Rada stwierdza, że nie jest właściwym ciałem do merytorycznej interpretacji wyroku TSUE" - stwierdzono. Co więcej, zdaniem Rady Etyki Mediów, jeśli Stępkowski uznał wypowiedzi prowadzącej program za manipulację, która narusza jego dobra osobiste, powinien wstąpić na drogę sądową.

d2jx7x5

Zobacz też: Groźna choroba wróciła do Polski. Prof. Simon komentuje

W swojej odpowiedzi REM odwołała się także do definicji programu publicystycznego.

- Zgodnie z definicją gatunku (np. w Wikipedii) "wypowiedź publicystyczna interpretuje i ocenia fakty z przyjętego przez autora punktu widzenia". Był pan uczestnikiem tego programu i pana interpretacja wyroku była równie ważna, jak interpretacje pozostałych uczestników dyskusji - stwierdzono w odpowiedzi cytowanej przez wirtualnemedia.pl.

d2jx7x5

Źródło: wirtualnemedia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2jx7x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jx7x5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj