Trwa ładowanie...
d4gkeke

Narodowodemokratyczna Partia Niemiec - NPD

Członkowie, liderzy, sondaże
wikimedia Commons
Źródło: wikimedia Commons

Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands) czyli w skrócie NPD, to partia polityczna Niemiec, będąca kontynuatorką Niemieckiej Partii Rzeszy – ugrupowania, które rozpoczęło działalność niedługo po II Wojnie Światowej. NPD zostało założone w 1964 roku w Hanowerze.

Narodowodemokratyczna Partia Niemiec – program

Członkowie NPD postulują przywrócenie dawnych granic państwowych, zlikwidowanie waluty euro i ponowne wprowadzenie marki niemieckiej, a także chcą zmiany zapisów konstytucji i renegocjacji układów z innymi państwami. NPD dąży również do silnej autonomii, podobnej do tej, jaka funkcjonuje obecnie w Szwajcarii.

Członkowie Narodowodemokratycznej Partii Niemiec zwracają również uwagę na to, że coraz mniejszą rolę w Niemczech odgrywa pełna, szczęśliwa rodzina, dlatego uważają, że państwo powinno zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin i stwarzać im do tego odpowiednie warunki. Ponadto dążą do ochrony środowiska naturalnego i wspierają niemieckich rolników; pragną też zakazu wprowadzania genetycznie modyfikowanej żywności oraz napływu produktów z innych krajów. Postulują również zakaz prywatyzacji wodociągów publicznych oraz wprowadzenie uproszczonego systemu podatkowego.

Narodowodemokratyczna Partia Niemiec – kontrowersje

Członkowie Narodowodemokratycznej Partii Niemiec znani są z używania w swoich kampaniach bardzo radykalnych, wręcz ksenofobicznych haseł, a nawet ze słownej agresji wobec innych narodowości, np. Żydów i Polaków. Przez to więc wielokrotnie próbowano zdelegalizować działalność tejże partii, czego domagał się np. lider Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii Horst Seehofer, a także członkowie Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Również Centralna Rada Żydów w Niemczech wyraziła swój sprzeciw wobec otwartej działalności NPD i domagała się jej delegalizacji.

Narodowodemokratyczna Partia Niemiec – stosunek do Polaków

Członkowie NPD są przeciwni napływowi wielu imigrantów do Niemiec, w tym Polaków. Swoje niezadowolenie wyrażali poprzez wieszanie plakatów z napisem "Zatrzymać polską inwazję" (niem. "Polen-invasion stoppen"). Plakaty te wywieszano w miastach niemieckich na granicy z Polską, np. w Loecknitz. Jednakże na mocy sądowych wyroków usunięto je z przestrzeni publicznej, gdyż uznano, że podżegały do nienawiści.

Narodowodemokratyczna Partia Niemiec – poparcie

Ugrupowanie NPD bywało blisko przekroczenia progu wyborczego w wyborach do parlamentu, jednakże większe poparcie uzyskiwało w wyborach samorządowych w poszczególnych landach. Stąd też w 2004 roku, razem z ugrupowaniem Niemiecka Unia Ludowa, partia NPD uzyskała dziewięcioprocentowe poparcie w wyborach do parlamentu Saksonii, dzięki czemu zasiadło tam jej 12 przedstawicieli.

W następnych latach członkom NPD wiodło się nieco gorzej, ale w 2009 roku ponownie odnieśli sukces w wyborach do rad miast w m.in. Saksonii, Saksonii-Anhalt czy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W 2014 roku, na mocy wyborów do Parlamentu Europejskiego, jeden przedstawiciel tej partii zdobył mandat i stał się europosłem.

d4gkeke
Narodowodemokratyczna Partia Niemiec - NPD
Główna siedziba

Berlin

Rok założenia

1964

Cele

- przywrócenie dawnych granic,
- przywrócenie marki niemieckiej,
- dążenie do stworzenia silnych, autonomicznych Niemiec,
- renegocjacje układów międzynarodowych,
- wprowadzenie prostrzego systemu podatkowego,
- ochrona naturalnego środowiska oraz tradycji i kultury Niemiec,
- ograniczenie napływu imigrantów do Niemiec.

Ideologie

narodowy socjalizm

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gkeke
d4gkeke
d4gkeke
Więcej tematów
d4gkeke

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj