Trwa ładowanie...

Narasta bunt w PiS, seria konsultacji po decyzji Jarosława Kaczyńskiego. "To będą burzliwe rozmowy"

Premie do Caritasu, a pensje posłów i senatorów o 20 procent w dół - takie rewolucyjne zmiany ogłosił prezes PiS. Nie wszystkim to się jednak podoba. Zwłaszcza, że część polityków dowiedziała się o tym podczas konferencji. Teraz zamierzają pokazać swoje niezadowolenie.

Narasta bunt w PiS, seria konsultacji po decyzji Jarosława Kaczyńskiego. "To będą burzliwe rozmowy"Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dy5u9c0
dy5u9c0

W najbliższych dniach władze PiS będą tłumaczyć się z obniżki wynagrodzenia posłom, senatorom i samorządowcom - dowiedziało się RMF FM. Jeszcze w piątek dojdzie do spotkania szefów okręgów z Jarosławem Kaczyńskim.

Z kolei w poniedziałek odbędą się konsultacje klubu parlamentarnego. To mają być "burzliwe rozmowy", bo decyzja została w partii źle odebrana. Wielu posłów dowiedziało się o niej z pilnie zwołanej konferencji prasowej.

Jarosław Kaczyński zdecydował, że uposażenia parlamentarzystów zostaną obniżone o 20 proc. Ministrowie będą musieli swoje nagrody przekazać na Caritas.

- Powiedziałem, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Stąd reakcja na nagrody. Społeczeństwo oczekuje daleko idącej skromności. Celem polityków nie jest bogacenie się - argumentował Kaczyński.

dy5u9c0

Kredyt na oddanie nagrody

Ale nie wszyscy są zadowoleni z takiej decyzji. - Nie stać mnie na oddanie nagrody - zdradził anonimowo minister rządu PiS w rozmowie z WP. Przyznał, że premię, jaką otrzymał od byłej premier Beaty Szydło już… wydał. Wyjaśnił, "musiałby zaciągnąć kredyt", by ją zwrócić.

Wprowadzone zostaną też nowe limity dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków, starostów i ich zastępców; zniesione zostaną też wszelkie dodatkowe poza pensją świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek skarbu państwa.

Obecnie posłowie zarabiają co miesiąc ok. 10 tys. zł brutto. Tyle samo otrzymuje podsekretarz stanu. Dodatkowo posłom przysługuje dieta parlamentarna, która stanowi 25 proc. uposażenia. Obecnie wynosi ona ok. 2,6 tys. zł brutto. Są to środki na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu poselskiego na terenie kraju.

dy5u9c0

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Borys Budka: nagroda należy się każdemu politykowi

dy5u9c0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy5u9c0
Więcej tematów