Trwa ładowanie...
du0cp4a

Narasta bunt w PiS, seria konsultacji po decyzji Jarosława Kaczyńskiego. "To będą burzliwe rozmowy"

Premie do Caritasu, a pensje posłów i senatorów o 20 procent w dół - takie rewolucyjne zmiany ogłosił prezes PiS. Nie wszystkim to się jednak podoba. Zwłaszcza, że część polityków dowiedziała się o tym podczas konferencji. Teraz zamierzają pokazać swoje niezadowolenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niezadowolenie po decyzji Jarosława Kaczyńskiego
Niezadowolenie po decyzji Jarosława Kaczyńskiego (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
du0cp4a

W najbliższych dniach władze PiS będą tłumaczyć się z obniżki wynagrodzenia posłom, senatorom i samorządowcom - dowiedziało się RMF FM. Jeszcze w piątek dojdzie do spotkania szefów okręgów z Jarosławem Kaczyńskim.

Z kolei w poniedziałek odbędą się konsultacje klubu parlamentarnego. To mają być "burzliwe rozmowy", bo decyzja została w partii źle odebrana. Wielu posłów dowiedziało się o niej z pilnie zwołanej konferencji prasowej.

Jarosław Kaczyński zdecydował, że uposażenia parlamentarzystów zostaną obniżone o 20 proc. Ministrowie będą musieli swoje nagrody przekazać na Caritas.

du0cp4a

- Powiedziałem, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Stąd reakcja na nagrody. Społeczeństwo oczekuje daleko idącej skromności. Celem polityków nie jest bogacenie się - argumentował Kaczyński.

Kredyt na oddanie nagrody

Ale nie wszyscy są zadowoleni z takiej decyzji. - Nie stać mnie na oddanie nagrody - zdradził anonimowo minister rządu PiS w rozmowie z WP. Przyznał, że premię, jaką otrzymał od byłej premier Beaty Szydło już… wydał. Wyjaśnił, "musiałby zaciągnąć kredyt", by ją zwrócić.

du0cp4a

Wprowadzone zostaną też nowe limity dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków, starostów i ich zastępców; zniesione zostaną też wszelkie dodatkowe poza pensją świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek skarbu państwa.

Obecnie posłowie zarabiają co miesiąc ok. 10 tys. zł brutto. Tyle samo otrzymuje podsekretarz stanu. Dodatkowo posłom przysługuje dieta parlamentarna, która stanowi 25 proc. uposażenia. Obecnie wynosi ona ok. 2,6 tys. zł brutto. Są to środki na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu poselskiego na terenie kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Borys Budka: nagroda należy się każdemu politykowi

du0cp4a

Podziel się opinią

Share

du0cp4a

du0cp4a
Więcej tematów