Dostaje ogromną emeryturę. ZUS ujawnił kwotę
Najwyższa emerytura wypłacana przez oddział ZUS w Rzeszowie to ponad 22 tys. zł brutto. Z kolei najniższa to zaledwie 11 groszy - poinformował rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim Wojciech Dyląg.
Najwyższą emeryturę otrzymuje 82-letni mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat - podaje PAP. Jego okresy składkowe w ZUS wynoszą 55 lat. Z kolei najniższą emeryturę, wynoszącą 11 groszy, otrzymuje 64-letnia kobieta, która odprowadziła składki za jedynie 1 miesiąc pracy.
- W sumie na Podkarpaciu emeryturę z ZUS otrzymuje ponad 320 tys. osób - podkreślił Wojciech Dyląg. Rzecznik ZUS przypomniał, że wysokość emerytury zależy od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej, zgodnie z zasadą zdefiniowanej składki obowiązującej w Polsce.
- Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończy powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za 1 dzień. Na wysokość emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej odłożonych składek i im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa świadczenie - podkreślił rzecznik ZUS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tusk przeciwko paktowi migracyjnemu. Poseł PiS: dwulicowe podejście
Wysokość emerytury. Od czego zależy?
Jak przekonuje Dyląg, wyliczenie emerytury sprowadza się do prostego dzielenia. W liczniku jest kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego i subkoncie oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, czyli odtworzonej historii emerytalnej tych, którzy pracowali przed 1999 r.
- Od stażu pracy zależy gwarancja, że emerytura nie będzie niższa od kwoty najniższej emerytury. Ma ją kobieta, która posiada co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz mężczyzna, który ma ich co najmniej 25 lat - dodał Dyląg. Rzecznik ZUS zaznaczył, że na wysokość emerytury znacząco wpływa również waloryzacja składek i kapitału początkowego.
Dyląg przypomniał, że decyzja o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem, a nie obowiązkiem. - Każdy sam podejmuje decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej. Osoby, które noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę zachęcam do skorzystania z porad doradców emerytalnych w placówkach ZUS, którzy udzielą szczegółowych informacji oraz wyjaśnią ewentualne wątpliwości - powiedział Dyląg.
Źródło: PAP
Czytaj także: