Najwspanialszy zawód świata
"Znajdź pracę, którą lubisz, a wydłużysz swój tydzień o pięć dni" mawiał amerykański pisarz Harriett Jackson Brown Jr. Z podobnego założenia wychodzi Ewa Broja, która zmieniła stresujący zawód elektroradiologa na fach opiekunki w żłobku. Dziś z pracy czerpie radość. W spełnieniu zawodowych marzeń pomógł jej projekt Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu "Zacznij i Ty – kompleksowe programy wsparcia dla osób bezrobotnych".
10.10.2022 08:06
Elżbieta Korecka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu
Zabrze jest miastem poprzemysłowym, w którym wiele dzielnic, wskutek gospodarczych przemian, uległo degradacji. Aby przywrócić dawną świetność zaniedbanym kwartałom, w mieście od lat prowadzone są intensywne działania rewitalizacyjne. Obok modernizacji infrastruktury niezwykle ważne jest również aktywizowanie mieszkańców. W trakcie badań i konsultacji prowadzonych na potrzeby Lokalnego Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich Miasta Zabrze w pewnych rejonach zidentyfikowaliśmy niepokojące problemy społeczno-ekonomiczne, takie jak: niski wskaźnik przedsiębiorczości, wysoki poziom bezrobocia czy brak motywacji do podjęcia pracy. Odpowiedzią na zdiagnozowane problemy był projekt "Zacznij i Ty – kompleksowe programy wsparcia dla osób bezrobotnych".
Pomoc skierowaliśmy do grup, które gorzej radzą sobie na obecnym – jakże trudnym i wymagającym – rynku pracy. Przygotowaliśmy, w zależności od potrzeb, zróżnicowane formy wsparcia: od pośrednictwa pracy po szkolenia, staże i prace interwencyjne. Doradcy zawodowi pracowali z uczestnikami nad motywacją do działania, uczyli zasad zarządzania czasem i efektywnej komunikacji interpersonalnej, a także pomagali profesjonalnie przygotować się do aplikowania o posadę. Oprócz doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy oferowane były staże i prace interwencyjne oraz kursy zawodowe, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Zdarzały się przypadki, gdy niezbędne było zorganizowanie kilku form wsparcia dla jednej osoby, by jak najbardziej wzmocnić jej potencjał zawodowy w oczach przyszłego pracodawcy. Czasem sami przedsiębiorcy wskazywali kompetencje, które nasi klienci powinni zdobyć. W ciągu dwóch lat ze wsparcia w ramach projektu skorzystało ponad stu mieszkańców Zabrza.
Ewa Broja, uczestniczka projektu
O wyborze mojej ścieżki zawodowej w dużej mierze zdecydowali rodzice. Chcieli, bym zdobyła uprawnienia technika elektroradiologii. I tak też się stało. Przez kilkanaście lat pracowałam w tym zawodzie, by później przejść na stanowisko rejestratorki medycznej. Ta praca mnie nie satysfakcjonowała. Chciałam ją zmienić, brakowało mi jednak odwagi. W międzyczasie urodziłam dzieci i skupiłam się na życiu rodzinnym. Dopiero gdy zostałam zwolniona, zdecydowałam, że chcę pracować w zawodzie, który nie będzie dla mnie udręką, a radością.
Najbliżsi zawsze mi powtarzali, że mam świetne podejście do dzieci. Postanowiłam pójść w tym kierunku. Zarejestrowałam się w powiatowym urzędzie pracy. Tam dowiedziałam się o unijnym projekcie i możliwości zdobycia nowych kwalifikacji. Przy pomocy prowadzącej kursy wybrałam szkolenie opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym.
W trakcie zajęć poznałam reguły prowadzenia zabaw rozwojowych dla dzieci, nauczyłam się też zasad udzielania pierwszej pomocy najmłodszym. Po zdobyciu nowych uprawnień w ramach prac interwencyjnych zaczęłam pracę w filii Miejskiego Żłobka w Zabrzu-Rokitnicy. Dziś zadaję sobie pytanie "czemu tak długo zwlekałam z przekwalifikowaniem się?". Ta praca daje mi niesamowitą radość i energię. Uwielbiam zajmować się dziećmi, patrzeć jak z każdym dniem rozwijają się i poznają świat. Gdy praca jest pasją, nie czuje się zmęczenia i znużenia. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Jestem spełniona zawodowo bardziej niż kiedykolwiek. Mam kontakt z dziećmi i nie wykonuję już monotonnej i stresującej papierkowej pracy. Czuję, że wykorzystałam swoją szansę.
PROJEKT
Zacznij i Ty – kompleksowe programy wsparcia dla osób bezrobotnych
Beneficjent: Miasto Zabrze
Wartość projektu: ok. 1,1 mln zł
Dofinansowanie RPO WSL: ok. 1 ml zł
Okres realizacji: styczeń 2019 r. – kwiecień 2021 r.