Trwa ładowanie...

Największy zausznik Putina w Europie: Nie wejdziemy do NATO

- Serbia sama będzie bronić swojej ziemi i swojej przestrzeni powietrznej. Nie dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego - oświadczył prezydent Aleksandar Vučic. Słowa padły podczas wiecu w południowym mieście Vranje. Polityk stara się o reelekcję w wyborach prezydenckich, zaplanowanych na początek kwietnia.

Prezydenci Serbii i RosjiPrezydenci Serbii i RosjiŹródło: Getty Images, fot: Mikhail Svetlov
d1yqrvu
d1yqrvu

Aleksandar Vučic reprezentuje Serbską Partię Postępową. Na wiecu swojego ugrupowania przedstawił stanowisko, które ucieszy Władimira Putina. - Będziemy chronić nasze dzieci i przyszłość, mamy wystarczająco dużo żołnierzy. Naszym interesem jest pokój i kompromisy, ale czas pogromów i prześladowań minął - powiedział.

To jawna deklaracja, która jest dla Kremla sygnałem pewnej lojalności. Rosja obawia się rozszerzenia NATO. Głównym powodem napaści na Ukrainę 24 lutego miało być rzekome przystąpienie do Sojuszu tego kraju, podczas gdy Kijów nie miał jeszcze żadnego zaproszenia do tej militarnej struktury.

Padła jasna deklaracja: Serbia nie wejdzie do NATO

Jak ocenia turecki portal yenisafak.com, Moskwa szczególnie sprzeciwia się członkostwu w NATO krajów, z którymi łączą ją historyczne powiązania słowiańskiego pochodzenia etnicznego i prawosławnej wiary. Do tej grupy należy też i Serbia.

d1yqrvu

Serbski rząd, choć poparł integralność terytorialną Ukrainy, długo nie przyjmował stanowiska w sprawie ataku na ten kraj. Serbia odmówiła nałożenia sankcji na Federację Rosyjską. Wiadomo, że ta pozorna neutralność w rezultacie jest formą poparcia jednej ze stron. Serbia, choć coraz częściej wspomina o pretendowaniu do Unii Europejskiej, zacieśnia od dawna relacje z Pekinem i Moskwą.

Serbskie media prorządowe mówią jednym głosem. Nie ma w nich potępienia dla napaści i krytyki działań Kremla w Ukrainie. Doniesienia o ofiarach cywilnych wojska rosyjskiego, jeśli już znajdują się w którymś z przekazów, wywołuje szokujące reakcje internautów. Niemal zawsze wspomina się o przeszłości, bombardowaniach NATO na Jugosławię i śmierci w ich wyniku niewinnych ofiar.

Polska wyrzuci ambasadora Rosji? Rzecznik MSZ: Wszystkie opcje są na stole

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yqrvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1yqrvu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj