Największe obawy Polaków. Tego boją się najbardziej w 2025 roku
2024 rok jest już przeszłością, a wraz z nowym rokiem nadchodzi nieznane. Czego najbardziej Polacy boją się w 2025 roku? Obawy dotyczą głównie bezpieczeństwa kraju, kryzysu energetycznego i niestabilności politycznej, ale na liście lęków znalazły się także inne problemy.
United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zadało Polakom pytanie: "Czego najbardziej Pan/Pani obawia się w 2025 roku?".
Jak wynika z sondażu, największe obawy dotyczą zagrożenia geopolitycznego, bezpieczeństwa oraz kosztów związanych z ewentualnym kryzysem energetycznym. Każdy z badanych mógł wskazać trzy odpowiedzi z listy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydencja Polski w Radzie UE. Polacy o priorytetach
Wojna i utrata bezpieczeństwa na górze
Polacy najbardziej boją się obniżenia bezpieczeństwa kraju i konfliktów międzynarodowych. Blisko połowa badanych (46,9 proc.) wskazuje tę odpowiedź.
Kolejnym zagrożeniem, które spędza sen z powiek, jest kryzys energetyczny i wysokie ceny energii. 46,7 proc. badany obawia się właśnie tego.
Na trzecim miejscu plasuje się niestabilność polityczna i nowe konflikty społeczne. Taką odpowiedź zaznacza 41,1 proc. ankietowanych.
Jedna trzecia badanych (33,5 proc.), obawia się natomiast problemu z dostępem do służby zdrowia. Niewiele mniej, bo 33,2 proc., boi się pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju, co wiąże się z inflacją, wzrostem kosztów życia i niepewnością na rynku pracy.
Wśród innych wskazywanych obaw pojawiają się m.in. ograniczenia wolności mediów i praw obywatelskich, które niepokoją 24,9 proc. Polaków. Respondenci dostrzegają również zagrożenia wynikające ze wzrostu bezrobocia - ten problem wskazuje 12,8 proc. ankietowanych. Część Polaków, choć w mniejszym stopniu, martwi się także skutkami zmian klimatycznych (9,9 proc.) oraz napięciami w relacjach Polski z Unią Europejską (6,1 proc.).
Czego obawiają się poszczególni wyborcy?
Blisko połowa wyborców PiS - 49 proc. - obawia się kryzysu energetycznego i wysokich cen energii. Kolejną obawą tych wyborców jest problem z dostępnością służby zdrowia. 48 proc. badanych zaznacza właśnie tę odpowiedź. Pogorszenie sytuacji gospodarczej znajduje się na trzecim miejscu wśród obaw u wyborców PiS - taką odpowiedź wskazuje 40 proc. ankietowanych w tej grupie.
Wyborcy Koalicji Obywatelskiej najbardziej obawiają się natomiast obniżenia bezpieczeństwa kraju i konfliktów międzynarodowych - aż 74 proc. badanych wyraża obawę w tej sprawie. Kryzys energetyczny i wysokie ceny energii również spędzają sen z powiek wyborcom KO. Na trzecim miejscu ankietowani tej grupy wskazują niestabilność polityczną i nowe konflikty społeczne - 33 proc. wyborców obawia się właśnie tego.
Praktycznie cały elektorat Trzeciej Drogi (Polska 2050 - PSL) - 91 proc. - niepokoi kryzys energetyczny i wysokie ceny energii. Blisko 40 proc. wyborców TD boi się problemu z dostępnością służby zdrowia. Tutaj podobnie jak w przypadku wyborców KO również widać obawy przed niestabilnością polityczną i nowymi konfliktami społecznymi - 34 proc.
Popierający Nową Lewicę boją się niestabilności politycznej oraz nowych konfliktów społecznych. Prawie wszyscy wyborcy Lewicy wskazują tę odpowiedź - 91 proc. Na drugim miejscu wśród obaw znajduje się obniżenie bezpieczeństwa kraju i konflikty międzynarodowe (81 proc.), a na trzecim - pogorszenie sytuacji gospodarczej kraju (65 proc.)
Wyborcy Konfederacji najbardziej różnią się od pozostałych elektoratów. Najbardziej niepokoi ich ograniczenie wolności mediów i praw obywatelskich - 87 proc. Na drugim miejscu z wynikiem 83 proc. wskazań, plasuje się w tej grupie niestabilność polityczna oraz nowe konflikty społeczne. 54 proc. boi się napięć w relacjach Polski z Unią Europejską.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane w dniach 20-22 grudnia 2024 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób.